„Smrk je vysoký 12 metrů,“ řekl poté ředitel Lesů města Český Krumlov Miroslav Štoll. „Je z plantáže vánočních stromků, kterou městské lesy obhospodařují 25 let. Dnes vše probíhalo v naprostém pořádku. Pan starosta říkal, že je spokojený, tak my také.“

Šoférem speciální automobilové soupravy, která strom převážela a jako jediná se dokáže vytočit a vejít na most u divadla, byl tradičně Martin Smoleňák z Agrowaldu Rožmberk. „Letos byl transport velmi pohodový oproti loňsku, kdy byl ten první strom hodně široký. Šlo to krásně. Nic jsme neutrhli, neodřeli, takže v pohodě. Strom stojí,“ usmíval se.

Krampusáci děsili svým zjevem ve Vyšším Brodě.
S čerty nejsou žerty, přesvědčili se ve Vyšším Brodě. U Vltavy nastalo peklo

Instalace stromu moc diváků neměla. Podívanou si ale nenechal ujít Michal Klement z Českého Krumlova se svou paní. Bývalý jeřábník několik stromů na krumlovské náměstí v minulosti postavil. „Loni nám tu strom při instalaci dvakrát praskl, protože ten otvor v dlažbě měl oproti jeho kmenu malý průměr a musel se proto hodně ořezat,“ zavzpomínal jeřábník, který se tentokrát přišel podívat už jako důchodce.

Nová rozhledna na Dobré Vodě láká do Horní Plané zástupy výletníků.
OBRAZEM: Nový magnet zafungoval. Rozhledna k Lipnu přilákala v neděli davy

„Na krumlovské náměstí jsem postavil pět nebo šest stromů, ale stavěl jsem vánoční stromy i jinde, třeba ve Vyšším Brodě, Horní Plané, Besednici. Vždy dva, většinou jeden ve Vyšším Brodě a o týden později v Krumlově. Také jsme dávali stromy do krumlovského medvědária. Jeřábník musí mít potřebný cit a pochopitelně jeřáb umět dokonale ovládat. Vánoční stromy mají tak tři tuny, čili neváží tolik, takže umístit je není problém.“ Práci nynějšího jeřábníka zhodnotil kladně.

Jak to ale bude letos se slavnostním rozsvícením vánočního stromu, v pondělí ještě nebylo jasné. „Byl jsem přesvědčený, že to letos uděláme, ale teď nevím, protože situace ohledně covidu je čím dál horší,“ řekl starosta Dalibor Carda. „O tom se bude teprve rozhodovat.“

„V úterý o rozsvícení stromu a o programu adventu bude jednat mimořádná rada,“ sdělila mluvčí města Petra Nestávalová.