Lyžaři tolik toužebně očekávané ochlazení a sníh jsou konečně tady a tak ani jedno sněžné dělo v regionu nezahálí a jede na plný výkon.

Start sezony

Lyžařskou poutí vypukne v sobotu zimní sezona na Lipně. Celodenní program začne v 10 hodin.

V lipenském skiareálu tedy všech čtyřicet děl, která prakticky už od pátka chrlí technický sníh non stop, to znamená ve dne i v noci.

„Sníh tedy na sjezdovkách rychle přibývá. Momentálně na nich už leží deset až dvacet centimetrů sněhu,“ popisoval v pondělí Martin Řezáč ze společnosti Lipno Servis.

„Zasněžujeme tři kilometry těch nehlavnějších sjezdovek, abychom na nich vytvořili kvalitní podklad a aby si natěšení lyžaři mohli zalyžovat už nejenom o tomto víkendu, kdy v sobotu slavnostně zahájíme zimní sezonu, ale také o vánočních svátcích.“

Martin Řezáč si pochvaloval, že zima nyní začala pěkně a díky tomu o víkendu lipenský skiareál návštěvníkům nabídne hezké podmínky. A nic nevadí, že lyžařská sezona na Lipně vypukne letos o dva týdny později než loni.

Sněžné dělo se od soboty činí také na Kozí pláni. „Jde to perfektně,“ pochvaluje si majitel sjezdovky Václav Mazák. „Jako vždy začínáme od horní části svahu a v této chvíli je zhruba čtvrtina sjezdovky zasněžená. Ale lyžovačku ještě nespustíme,“ záporně zavrtěl hlavou.

Nyní je třeba také ve Věžovaté Pláni na svahu vytvořit kvalitní sněhový základ a povrch, aby sníh na sjezdovce dlouho vydržel. Lyžování tam tedy tradičně nezačne dřív, než po Štědrém dni. „Zasněžujeme teď ve dne v noci,“ ujistil Václav Mazák.