„Mezi Lipnem a Frymburkem máme hlášené náledí,“ konstatoval v sobotu po poledni službukonající důstojník operačního střediska Policie České republiky. „Posílal jsem tam už dvakrát sypače, ale do těch míst vyrazila i naše posádka. Stala se tam totiž drobnější automobilová nehoda,“ doplnil.

Podle pracovníků dispečinku českokrumlovské Správy a údržby silnic vyjížděla jejich technika do celého regionu průběžně od čtvrté hodiny ranní v sobotu a v předchozích dnech prakticky v neustálých cyklech.

„Lipensko a vyšší polohynám dělají problémy tradičně, hlavně místa sypaná inertním posypem,“ konstatoval náměstek Správy Martin Lepeška. „Tam, kde je chemický posyp, problémy nebývají, ale zem byla v posledních dnech poměrně prohřátá, sníh sice zprvu roztával, ale krátce nato začínala povozka namrzat," vysvětlil důvody náměstek.

Silnice v tuto chvíli vypadá sice poměrně nevinně, ale pod čerstvě napadaným a posypaným sněhem s schovává hladká ledová plocha. Stačí, aby některá auta posypový štěrky vyjezdila a klouzačka je zpátky.

Letošní zima je podle Lepešky pro silničáře opravdu tvrdá, zejména únor se podepsal na vydatném úbytku posypové hmoty. „Vyčíslení nákladů ještě nemáme hotové, ale oproti loňsku jsme vysypali určitě o polovinu materiálu více. A to hlásí sníh ještě příští týden.“

Výspravám výtluků a takzvanému jarnímu úklidu na silnicích se bude Správa a údržba českokrumlovských silnic věnovat od dubna. Do té doby ještě musí stihnout pokácet náletové dřeviny podél některých úseků.

„Potom bude také potřeba umýt a obnovit směrové sloupky, vyčistit dopravní značky, v květnu pak už sečení. Klasika, jako každý rok,“ doplnil včera Martin Lepeška.