Stalo se tak vinou záškodníka, který se rozhodl svým sousedům pomstít za pomluvy. Jako nástroj msty posloužila liščí játra. K čemu se například používala?

Pokud se v suchém stavu nastrouhala a následně nechala rozpustit ve vodě, pomáhala dobytku k ulevení. Jak moc je tato metoda funkční, se mohli obyvatelé Zvonkové přesvědčit na vlastní kůži.

Hasičský bál v masopustním období byl naprosto ideálním místem pro vykonání ďábelské msty. Hosté se ani nenadáli a už měli piva plná naprosto funkčního projímadla. Účinek se dostavil záhy.

Ručička hodin se neposunula ani k číslovce jedenáct a sál byl prázdný. Všichni pelášili ke svým domovům, kde hodlali obsadit toalety. Není třeba dodávat, že mnoho jich do cíle doběhnout nezvládlo.

Záznam v kronice

O příhodě, která dnes budí úsměv na tváři, se dají nalézt záznamy v dobové hornoplánské kronice. O tom, nakolik si tehdejší pisatel Otto Paleczek celou historku přikrášlil, dnes můžeme jen polemizovat. Jak ale nejpernější chvíle toho večera vypadaly, popsal celkem barvitě.

„V této době – v únoru – bylo ve Zvonkové mnoho sněhu a vyšlapané pěšinky ve sněhu k jednotlivým domům z hospody a také k jednotlivě roztroušeným dvorům byly k nepoznání poznamenány pozůstatky tinktury z liščích jater,“ napsal Paleczek.

Není divu, že vinu všichni házeli na hospodského. „Obyvatelé, to jest účastníci na této zábavě, byli šokováni a měli hostinského v podezření, že čepoval zkažené pivo,“ zmínil Paleczek.

A záškodník se mohl tiše ušklíbat. Pomsta se mu totiž vydařila.