Těžké období zažívají provozovatelé solárií. Po loňských testech České obchodní inspekce, které poukázaly na nebezpečnost umělého opalování, přestávají lidé solární studia vyhledávat.

Glosu Václava Votruby Konec solárií? čtěte ZDE!

„Od podzimu mi ubyla půlka zákazníků. Řada jich má obavy o své zdraví, takže do solária raději nevstupují,“ povzdychl si provozovatel solária ve Větřní Martin Měchura.

„Můžu ale ujistit, že solárium není škodlivé. Pokud se tedy provozuje správně. Od začátku jsem se o tuto technologii zajímal. Solárium jsem si pořídil, až jsem si byl jednoznačně jistý, že není nebezpečné. Samozřejmě je to umělé sluníčko, ale paradoxně by mělo být víc v pořádku, než sluníčko pravé.“

Úbytek zákazníků potvrdila i Marcela Augsbergerová z českokrumlovského Salonu Kleopatra. „Měli jsme tu Českou obchodní inspekci, která potvrdila, že máme solárko v pořádku. Přesto ale někteří lidé chodit přestali. Určitě je to znát, i když se naštěstí nejedná o žádný extrém. Měření bylo ale dobré minimálně pro dobrý pocit, že je všechno, jak má být. Že zákazníky neposíláme do nezdravého prostředí,“ řekla Augsbergerová.

„Je pravda, že lidé prostě nemají k celé problematice potřebné informace, studie. Mohou si je ale přečíst například kdekoliv na internetu.“

Raději jen slunce

Samotní zákazníci, pro které bylo dříve solárium běžná věc, přiznávají, že si dnes raději počkají na přírodní opalování.

„Do solárka už opravdu nechodím. Raději si počkám na skutečné sluníčko,“ uvedla například Simona Vokřálová z Českého Krumlova.

S jejími slovy souhlasí i další bývalý zákazník Karel Pivoňka. Solárko je pro něj podle jeho slov minulost. „Dnes už mě nezajímá. Člověk nikdy neví, jak tam mohou být staré trubky,“ řekl Pivoňka.

Českokrumlovský dermatolog Jaroslav Loskot ale upozorňuje, že ani dlouhý pobyt na přímém slunci není zdravý.

„Příliš ultrafialového záření škodí. Přehánět se to nesmí ani s běžným sluníčkem. Člověk by měl k soláriu přistupovat opatrně. Jestliže takové zařízení vydává nadměrné záření, je to podlě mě špatně,“ řekl Loskot.

Na druhou stranu mají solární studia i prokazatelně léčebné účinky. „Jsou lidé, kteří slunění potřebují. Například pacienti s lupenkou. Těm se doporučuje,“ řekl Loskot.

Důležité také je, jak má kdo citlivou kůži. Podle Loskota ji mají lidé v České republice vůči slunci celkově citlivější. „Organismus je nastavený na druh slunečního záření, které tady bývá v průměru.“

Různí zákazníci

Martin Měchura zmínil, že solária vyhledávají tři typy lidí. „Jsou zákazníci, kteří chtějí vypadat dobře. Pak jsou lidé, kteří se chtějí prohřát, protože jim teplo pomáhá například na záda. Nakonec jsou lidé, kteří se chtějí vyloženě slunit. Prostě jim to pomáhá k lepšímu rozpoložení. Vždyť sluníčko nebylo teď vidět dva měsíce. Sotva se ráno člověk probudí, hned leze z postele s depresí,“ řekl Měchura.

Nejenom strach ale může stát za úbytkem zákazníků solárních studií. „Samozřejmě to může být také spojené s finanční krizí. Lidi jsou na tom dnes bídně. To je také důležité,“ připouští Martin Měchura.