Fotovoltaické zařízení se objeví do května roku 2010 na pozemku školní zahrady v Křemži. Škola byla úspěšná s žádostí o dotaci z programu Škola pro udržitelný život, získala 70 tisíc korun.

„Příspěvek bude využit na solární panel, baterie, rozvody, osvětlení a informační tabuli,“ uvedl Ladislav Hanuš, koordinátor programu Škola pro udržitelný život.

Na realizaci projektu budou spolupracovat skauti a další neziskové organizace. „Škola projednala projekt se starostou Křemže Josefem Troupem. Počítá s anketou o projektu v obci,“ zmínil Hanuš.

„Veřejně přístupná školní zahrada s fotovoltaickým zařízením by měla občany motivovat a ukazovat jim komplexně směr žádoucího vývoje životního stylu. Okolní školy i školky mohou zařízení využívat k výuce,“ uvedla Lucie Cíchová z Centra ekologické a globální výchovy Cassiopeia, které je krajským koordinátorem projektu.

„Instalace na veřejně přístupné naučné stezce zahradou může pomoci změnit pohled místních občanů na problematiku obnovitelných zdrojů energie.“

Fotovoltaické zařízení bude umístěno také na střechu školní budovy. Škola tak vyřeší problém jejího dezolátního stavu. Firma za poskytnutí plochy pro sluneční elektrárnu střechu jednoduše opraví.

„Postup bude takový, že firma opraví střechu, poté nainstaluje fotovoltaiku a my za to po ní nebudeme chtít platit nájem. Tím firmě střechu splatíme. Až poté budeme peníze za nájem dostávat pravidelně,“ vysvětlil ředitel školy Jiří Tham.