Jak je možné, že se do bitky s vyhazovačem dostal nesmírně kultivovaný mladý muž, organizátor kulturního dění na Pražském hradě a mimo jiné také jeden z předních členů organizačního štábu významného Festivalu komorní hudby v Českém Krumlově a rovněž hrdý a starostlivý otec? A proč tento incident loni 17. září skončil půl hodiny před půlnocí smrtí?

Odpovědi na tyto otázky hledá od středy trestní senát Městského soudu v Praze. Z vazební věznice před něj eskorta poprvé předvedla 32letého Ondřeje Spálovského, který jako pracovník bezpečností agentury zajišťoval pro bar Tsunami práci vyhazovače. Právě tento muž, vzhledem k licenci trenéra thajského boxu zběhlý v bojovém umění, má podle výsledků policejního vyšetřování život hosta na svědomí. Přímo v baru mu opakovanými údery a kopanci způsobil zranění, jimž návštěvník na místě podlehl. Obsluha podniku se sice původně snažila tvrdit, že se zesnulý zranil při pádu ze schodů – s touto verzí nešťastné události (kterou podle barmanky vymyslel právě Spálovský) ale kriminalisté vůbec nepracovali. Nemohla obstát už při ohledání místa činu.

Závažná zranění
Podle obžaloby Spálovský hosta opakovaně udeřil do obličeje, hrudníku a zad. Stalo se to poté, co ho barmanka přivolala k hostovi, jenž v baru usnul. Když na buzení nereagoval, dostal nakládačku. A třebaže se nesnažil nijak bránit, muž, který původně přijel v roli ochranky, ho strhl na zem, kde do něj opakovaně kopal. Výsledkem se podle soudních lékařů stala četná vnitřní zranění; poškozeny byly ledviny, plíce – a zejména srdce.

K čemu v baru došlo, jasně ukazuje záznam z bezpečností kamery v podniku. Ta zachytila opakované útoky zuřivce na muže, který nekladl sebemenší odpor. Sám obžalovaný, jenž podle záznamu střídavě odcházel do horní části baru a znovu se vracel, tvrdí, že si na napadení nevzpomíná. Zkratkovitě si vybavuje, že spáčem cloumal – a nejednou ucítil prudkou bolest v pravém koleni, které měl operované. „Byl jsem si jistý, že mě kopl,“ vysvětloval, proč hosta udeřil pěstí. Další vlny útoků, jež provázely i kopance a dupání po těle oběti, už ale vysvětlit nedokázal.

Třebaže si Spálovský přivolal telefonem na pomoc kolegu, ani jeden z mužů neprojevil zájem o přivolání pomoci. Pouze zbitého muže polili vodou a táhli po schodech nahoru. „Barmance jsem řekl, ať přivolá záchranku,“ tvrdil obžalovaný. Žena z obsluhy, která u soudu vypovídala v utajení, ovšem jeho slova upřesnila: říkal prý, že má sanitku volat až čtvrt hodiny po jeho odchodu – a vyrukovat s historkou o pádu ze schodů. Ona však při pohledu na chroptícího muže telefonovala pro pomoc hned. Záchranáři však už byli bezmocní.

Obžalovanému hrozí v případě uznání viny až dvacet let vězení; vzhledem ke zvlášť trýznivému způsobu provedení činu není vyloučeno ani vězení na doživotí.