Takřka měsíc si už mohou turisté užívat zcela novou prohlídkovou trasu na Státním hradu Rožmberk, díky které památka zahájila i zimní provoz. Jaké jsou zatím ohlasy na pokoje šlechtické rodiny Buquoyů?

Kastelánka Andrea Čekanová tvrdí, že výborné. „Opravdu se setkáváme pouze s kladnou odezvou, což nás moc těší. Všem se zatím nová trasa líbí,“ usmála se kastelánka.

Na Rožmberk návštěvníci zamířili hned první březnové úterý, kdy byla trasa poprvé zpřístupněná. „Ihned jsme tu měli první turisty, kteří už byli na nové prostory zvědaví. To bylo fajn,“ řekla Čekanová.

Mnoho turistů vyrazilo na Rožmberk cíleně. Někteří už se třásli nedočkavostí, až se díky restaurovaným místnostem přesunou zpátky do druhé poloviny 19. století.

„Hodně lidí se o této možnosti dozvědělo z novin. Kolegyně také zahájila marketingovou kampaň, kdy objela různá informační centra a podobná místa. Samozřejmě se ale na hradě ocitli i ti, co přišli zcela náhodou,“ řekla kastelánka.

Největší nápor návštěvníků hrad zaznamenal o školních jarních prázdninách. „To bylo opravdu super, lidiček přišlo poměrně dost. Zatím k nám míří převážně jednotlivci. Je ale pravda, že už jsme tu provedli i zájezd osmdesáti slovinských studentů,“ uvedla Andrea Čekanová.

Prohlídky se konají každý všední den kromě pondělí. Jsou tři denně– v 11, 13 a 15 hodin. Nevýhodou je, že hrad, kde momentálně vrcholí přípravy na sezonu, je mimo tyto časy uzavřen. Návštěvníci musejí čekat venku.

„Hrad otevíráme jen v uvedené hodiny. Zlepší se to samozřejmě, až začne sezona. Pak už si budou moci normálně sednout na nádvoří,“ zmínila kastelánka.

Letošní návštěvnická letní sezona začíná už příští týden. Hrad bude otevřen v sobotu a v neděli.

Nová rožmberská expozice je zaměřená na druhou polovinu 19. století. Poodkrývá soukromé pokoje šlechtického rodu Buquoyů. Je koncipována jako druhá prohlídková trasa. „Je malá, ale útulná,“ podotkl s úsměvem ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Petr Pavelec.