V jeho počátcích mu byl azylem dnes již neexistující Hostinec U medvěda v Záluží, kde postupně vznikaly choreografie prvních vystoupení. Necelé dva roky po svém založení už soubor vycestoval na první zahraniční zájezdy do Rakouska a Německa. Absolvoval pak mnoho vystoupení zejména v jižních Čechách.

Během uplynulých dvaceti let stálo v jeho čele několik vedoucích. Aktuálně vede soubor Klára Vaclíková z Mojného a tanečníci mají v v této obci k dispozici sál obecní hospůdky Pod kaštanem. Národopisně se Soumrak hlásí k Doudlerbsku, ale ve svém repertoáru občas tématicky zavítá i na Prácheňsko a Domažlicko. Zeptali jsme se vedoucí Kláry Vclíkové, kam chce směřovat výraz souboru do budoucna.

„Myslím, že by naše vystoupení měla být obohacena více divadelními prvky ve vztahu k různým příležitostem, jakými byly například dožínky či májky, a tak podobně. Tento význam bych chtěla našemu folklóru vrátit,“ vysvětluje. Jak jsme se dozvěděli, desetičlenný soubor není žádnou uzavřenou skupinou.

Velmi rád přijme do svého středu nové tanečnice a tanečníky od patnácti let věku výše. Stačí prý přijít na jednu ze zkoušek, které se konají každé úterý od 19 h v Mojném v sále hostince Pod kaštanem. Zájemce ani nemusí umět tancovat, vše ho prý naučí. Oslava dvacetin se uskuteční 16. září v Chlumci poblíž Záluží, kde soubor původně vznikl.

Zvána je i veřejnost.