Jako první z 80 zaměstnanců se do rukou výjezdového dvoučlenného týmu laboratoře Global Assistance svěřila zástupkyně obchodního ředitele Kateřina Soukupová. „Odběr nebyla příjemná záležitost. Obavy z výsledku jsem neměla, protože se cítím zdravá,“ okomentovala.

Podle ředitele pobočky Jiřího Vančury povinné testování zaměstnanci absolvují každé úterý. „Testy se uskutečnily také na jednotlivých pobočkách v regionu,“ dodal pro upřesnění, že se jich zúčastnilo asi 250 lidí.

Zpomalí šíření

V kraji je dle hlavní hygieničky Kvetoslavy Kotrbové přes dva tisíce firem podléhajících povinnosti testovat zaměstnance. „Je to vhodný krok sloužící ke zpomalení šíření nákazy,“ řekla.

Testování společností: Ve firmách nad 50 zaměstnanců začalo povinné testování na covid-19. Některé potřebu řeší tak, že zaměstnanci podstupují antigenní testy na odběrových místech, jiné přijaly individuální přístup a povolávají odběrové týmy na pracoviště. Všichni pracovníci musí test podstoupit do pátku 15. března.

Osmdesátka zaměstnanců pojišťovny Kooperativa v Českých Budějovicích je zdravá. To je výsledek úterního hromadného antigenního testování. Mezi průkopníky hromadného testování na koronavirus se tak zapsala jihočeská pojišťovna.

Jednotliví zaměstnanci na testy přistupovali postupně, každý měl přidělený určitý čas. Vyhodnocování prováděl přístroj z odebraného vzorku. „Výsledek vyjíždí do dvaceti minut po inkubaci, jsme schopní z této malé přenosné laboratoře vytisknout i protokol o pozitivitě či negativitě. Pozitivně indikované bychom informovali telefonicky a odkázali na praktického lékaře,“ sdělil jeden z odběrových zdravotníků.

Pozitivní nebyl nikdo

Negativní scénář se však nekonal. Rychlotesty s 98procentní účinností neodhalily mezi pracovníky nikoho s nemocí covid-19. „Mám skvělé zprávy, všichni naši zaměstnanci jsou zdraví,“ zhodnotil výsledky ředitel pobočky Jiří Vančura.

Ilustrační foto.
Jihočeské nemocnice bojují o každé lůžko. Jsou na hraně kapacit

Plošné testování ve větších podnicích vítá i ředitelka Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích Kvetoslava Kotrbová. Role hygieniků je v tomto případě spíše poradní. „Forma mobilní testovací ambulance může být pro řadu společností inspirací. Antigenní testování nám odhalí bezpříznakové případy v populaci, musíme se však připravit kapacitně i na zvýšenou poptávku po PCR testování,“ vysvětlila Kotrbová.

Z regionu: Podle odborového svazu KOVO je na trhu aktuálně nedostatek antigenních testů. „Zodpovědní zaměstnavatelé již vládu předběhli a mnohde již zaváděli hygienická opatření před tímto nařízením,“ uvedla vedoucí regionální pracoviště Pavlína Jirková. V sezimovústeckém Kovosvitu se vedení firmy rozhodlo udělit z preventivních důvodů asi dvěma třetinám zaměstnanců dvou týdenní dovolenou. To potvrdil marketingový ředitel Ivan Šlehobr. „Své pracovníky testujeme dlouhodobě, na základě ochrany zdraví jsme vyhlásili celozávodní dovolenou kromě slévárny,“ sdělil. „S ohledem na epidemiologickou situaci je to nejlepší řešení,“ řekl.

S tím už vedení Jihočeských nemocnic počítalo, dle předsedkyně představenstva Zuzany Roithové se odběrové kapacity navyšují průběžně. „Tento týden už uděláme určitě dvanáct tisíc PCR testů,“ konstatovala, že maximální počet odběrů byl 14 tisíc vzorků a je srovnatelný s přelomem října a listopadu.

Navyšují odběry

Například v Jindřichově Hradci v reakci na to byla přidána už i nedělní směna. Čekací doba na odběr se přesto prodloužila na 7 až 10 dní. „Počty vyšetření jsou vysoké. Písek a Strakonice denně udělají 400 výtěrů, České Budějovice ještě o sto více,“ vyčíslila Roithová.

Studentka střední zdravotnické školy. Ilustrační foto.
Covid mění zájem o školy. Na zdrávku v Budějovicích se teď hlásí o 200 dětí víc

Minulý týden bylo provedeno 14 tisíc antigenních výtěrů v režii jihočeských nemocnic. PCR testů se ve stejném týdnu podrobilo 10 tisíc pacientů. „Jen v pondělí zdravotní zařízení udělaly 2 500 PCR výtěrů. Odhaduji, že tento týden bude vyšetřeno už 12 tisíc lidí,“ uzavřela.