Život Emy Kondyskové z Dolní Vltavice se nyní točí kolem přípravy unikátního projektu, který rodina Kondyskova vymyslela a v jehož rámci se nad hladinou Lipna po 60 letech znovu objeví zaniklá část Dolní Vltavice. „Moc mě to baví,“ říká nadšeně. „Právě jedeme s kronikářem Černé v Pošumaví Františkem Záhorou z archivu v Aigenu. Máme k dispozici obrovské množství historických fotek z Dolní Vltavice, z nichž na show vytvoříme expozici. Fotky a dokumenty na ni vybere pan Záhora, protože všechny se tam nevejdou.“ Fotky budou zapůjčeny Fotoateliéru Seidel, který zajistí jejich digitalizaci. „Máme k dispozici také dvacet rodinných alb a dokumentů,“ doplnila Ema Kondysková. „Celá akce bude mnohem větší, než jsem si myslela. Vůbec jsem netušila, že historických materiálů budeme mít tolik.“

Kvůli této velké světelné show vznikl spolek Dolní Vltavice, který se příprav ujal. V Jeho čele stojí iniciátorka projektu Ema Kondysková, jejíž rodina provozuje v Dolní Vltavici penzion.

Momentálně spolek Dolní Vltavice hledá bývalé obyvatele a rodáky. Někteří se ve Vltavici sejdou již v pondělí. "To budou ti, co se ve Vltavici narodili přistěhovalcům až po roce 1945," říká Ema Kondysková.

Zázrak znovuobjevení Dolní Vltavice, jejíž zbytky odpočívají na dně lipenského jezera, umožní 3D světelná show. Na největší vodní stěně v ČR tak vznikne obraz o velikosti 50x20 metrů. Světelné efekty vytvoří na hladině zatopené domy i kostel. Celá show bude trvat zhruba 20 minut. „Plátnem pro obraz se stanou kapky vody, které vykouzlí holografický efekt,“ vysvětluje Miroslav Nejedlý z agentury Art4Promotion. „Jedná se o velmi efektní technologii.“

Akce bude událostí roku celého regionu. Začne zhruba ve 20.30 hodin. „Zatím nechci prozrazovat přesný scénář ,“ říká Ema Kondysková. „Ale určitě se objeví motiv Vltavy a stříhání drátů, protože také chceme připomenout 30. výročí pádu železné opony.“ Při podívané se ozve zvuk původního zvonu a varhan, které byly z tamního kostela odvezeny před jeho odstřelením a dnes jsou v Sušici a Vlachově Březí.

Dolní Vltavice žije!
Chystaná světelná show už dostává konkrétní obrysy. V pondělí agentura stanovila, kde přesně bude na vodní hladině vodní stěna a kde bude pódium. VIP hosty akce budou bývalí rodáci a obyvatelé Dolní Vltavice.