Spolek Lipensko pro život je již zapsán v rejstříku a jako takový může tedy vstupovat do různých řízení. A také to již učinil. V první řadě brojí proti plánům na zástavbu Karlových Dvorů u Horní Plané, kde má na zhruba 28 hektarech vzniknout areál se 136 rodinnými a rekreačními domy. Součástí mají být dvě přístaviště pro jachty, hotely, recepce, wellness a další budovy služeb.

„Společně se třemi šumavskými spolky a organizacemi a několika dalšími jednotlivci jsme poslali připomínky Krajskému úřadu Jihočeského kraje k projektu Rozvojová lokalita Karlovy Dvory,“ informovala předsedkyně spolku Pavla Setničková. Jeho snahu má navíc podpořit petice, kterou začali stejně smýšlející lidé podepisovat už na listopadové prezentaci záměrů spolku v Horní Plané. Papírová verze petice a petiční archy jsou k dispozici v bistru Kynutá buchta a v kavárně U tří koček na náměstí v Horní Plané, v potravinách Flop, Květinovém studiu na náměstí a pediatrické ordinaci MUDr. Henrychové ve Frymburku. Na petici by měly upozorňovat plakáty. Další petiční archy jsou mezi lidmi, kteří je nechávají podepisovat své přátele a rodiny. Podpis je možné připojit i na elektronickou petici Za záchranu jihočeského moře, spolek má i své webové stránky a najdete ho i na facebooku. „Čím více lidí bude spolupracovat, tím větší šanci na úspěch máme,“ apeluje na stejně smýšlející lidi Pavla Setničková.

Část lokality Karlovy Dvory a beseda lidí se členy spolku Lipensko pro život v Horní Plané.
Lidi děsí rozmach a plány developerů kolem Lipna. A tak začínají konat

V připomínkách zaslaných krajskému úřadu iniciátoři petice a zakladatelé spolku mimo jiné oponují, že plánovanou výstavbu v Karlových Dvorech považují za nepřiměřeně velký a zejména nevratný zásah do krajiny. Podle nich je zatížení levého lipenského břehu masovou turistikou v současnosti již enormní a realizace záměru by ho ještě výrazně zhoršila. „Podle našeho názoru autoři územního plánu, předkladatelé projektu i jeho posuzovatelé opomíjejí skutečnost, že realizace tohoto a dalších plánovaných projektů ničí unikátní charakter původní venkovské lokality a přeměňuje ji na beztvarou kaši příměstských sídel ve vnitrozemí,“ píší. Obávají se, že realizací záměru se omezí přístup veřejnosti k břehovým oblastem jezera, výrazně vzroste hustota dopravy, čímž se sníží kvalita života trvale žijících obyvatel a kvalita pobytu návštěvníků.

Navíc je nutné posuzovat vliv nejenom jednotlivých staveb, ale vliv veškeré výstavby na Lipensku komplexně. Proto je nutné vzít v úvahu veškeré další existující či připravované záměry v celé oblasti jako jsou Camp Relax Lipno - Nová Pec, ZTV Černá v Pošumaví - sever, Modernizace skiareálu Lipno na Vltavou - SAL Loučovice, Rekreační komplex s přístavištěm Dolní Vltavice, Rekreační park Kovářov, Přístav Hruštice a Rekreační park Lipno, Sjezdová trať Střecha - sever Lipno nad Vltavou, Modernizace skiareálu Lipno, Projekt VIVA Lipno. A stanovit únosnou míru zátěže pro celou lipenskou oblast.

Ilustrační foto.
Na Lipně startují lyžařská sezóna a provoz moderních vlaků