Viktor Lubas je však odmalička zcela odkázán na pomoc druhých a na svůj invalidní vozík.
„Kluci se nám narodili 
v našich 35 letech," líčila Renata Lubasová z Nového Spolí. „To už jsme měli odrostlé dvě dcery, tak jsme si řekli, že zkusíme ještě kluka. A byla to dvojčata, avšak s komplikací."

Viktor byl ze dvou chlapců ten starší i větší, ale štěstí se od něho odvrátilo. „Kluci se narodili ve 30. týdnu. Podle lékařských zpráv byli v pořádku, sami dýchali, dobře se vyvíjeli. Po měsíci ale ultrazvuk Vikyho mozku odhalil odumření mozkových buněk. Diagnóza zněla: dětská mozková obrna – spastická tetraparéza," vyprávěla Renata Lubasová. Rodině se rázem život obrátil naruby a začal boj s časem. „Po létech dřiny, nespočetných návštěv u lékařů je realita následující: Viky je mentálně zdravý, chytrý 
a usměvavý kluk uvězněný ve vlastním těle," vysvětluje jeho matka.

Péče o Vikyho je nesmírně náročná a finančně nákladná, neboť rodina potřebuje pro její zajištění řadu speciálních technických pomůcek. Lubasovi se tedy neobejdou bez finanční pomoci nadací, sponzorů a množství lidí. Zrovna před nedávnem darovali rodině svou sbírku fotbaloví hráči.

Konto pro Vikyho:

Viktor potřebuje podpořit pobyt v lázních a potřebuje mechanický vozík, bez kterého se neobejde.
Existuje proto sponzorský účet 
u Asociace rodičů dětí s DMO 
v Ostravě, kde se shromažďují peníze od dárců. Každá koruna je vítána.

Číslo účtu: 2100839398/2010


„V Kaplici kvůli nám zastavil prvoligový fotbalový tým z Mladé Boleslavi, když jel na soustředění do Rakouska," vyprávěla Renata Lubasová. „Sami hráči se složili a předali nám dar 30 000 korun. Zorganizoval to jeden z nich, reprezentant Jiří Skalák. A Viky od něj dokonce dostal dres s jeho jménem a podpisy všech hráčů." Viktor měl velikou radost.

Lidí, kteří se snaží rodině pomoci, je ale spousta. Lubasovi rovněž začali sbírat umělohmotná víčka, kdy peníze za ně utržené jdou na účet určený na financování rehabilitace a léčby v lázních Klimkovice.

Peněz však nikdy není dost, neboť ceny rehabilitačních a mechanizačních pomůcek jsou závratné.
Viktor má asi sedm let například elektrický vozík, na který přispěla pojišťovna a který mu umožňuje relativní svobodu pohybu. K němu ale potřebuje ještě vozík mechanický, aby se mohl pohybovat v terénu a třeba ve škole mohl zdolat schody. Viktor chodí stejně jako jeho zdravý bratr do 8. třídy Základní školy na Plešivci, kde Viktorovi pomáhají asistentky a pedagogové a do schodů ho vynášejí spolužáci s učitelem.

„Bez mechanického vozíku nepřejedeme obrubník, nedostaneme se do autobusu a podobně," přibližuje maminka. „Pojišťovna ho nezaplatí, když máme elektrický. Zatím postupně střídáme vozíky darované, použité, které neustále opravujeme, jejich stav je již krajně nevyhovující. Jenomže nový vozík na míru s brzdami pro doprovod stojí zhruba 96 000 korun."

A to je jenom vozík. Viktor ale potřebuje řadu dalších pomůcek. Například má doma díky příspěvku nadací motoped. „Situace je taková, že pro zdravé lidi stojí rotoped třeba 4000 korun, ale motoped pro hendikapované s přídavným motorkem stojí 150 000 korun," popisuje Renata Lubasová. „A tak je to se vším. Obyčejná myš k počítači vyjde na 200 korun, ale myš pro Vikyho stojí 4000 korun. Sedačka do auta, která ho podpírá ve všech směrech a je otočná, abychom k němu měli lepší přístup, stojí 75 00 korun. Viky vyrostl, takže potřebuje vyměnit úplně všechno včetně speciálního sedátka na WC (80 000 Kč). Elektrický vozík vyjde tak na 360 000 korun…"

Po návratu z lázní se vždy stav Vikyho lepší

Viktor je mentálně relativně v pořádku. Pohybově je na úrovni tříměsíčního dítěte a bez rehabilitačních pomůcek a 24hodinové asistence není schopen téměř žádné samostatné činnosti.

Má za sebou dvě operace za účelem snížení svalového napětí a tím oddálení ortopedických operací a rekonstrukce úchopu na pravé i levé ruce. Viky se poté výrazně rozmluvil, i když jeho mluva je spastická, dokáže se plazit s pomocí rukou a kutálet. Od 3. třídy je integrován na ZŠ, kterou navštěvuje s bratrem a jeho spokojenost dokazuje prospěch výborný až chvalitebný. Používá elektrický vozík, který sám řídí, miluje počítač, plavání a potápění, baví ho angličtina. Jeho postižení je těžké, čas rychle plyne, Viktor rychle roste (nyní je mu 14 let, 8.třída) a spasticita, která zcela nezmizela, jeho tělo viditelně poškozuje.

„Snažíme se o zlepšení a přitom stojíme na místě, bojujeme se zkrácenými vazy, o pohyblivost kloubů, oddálení kontraktur, skoliózy," říká Renata Lubasová. „Nejtěžší však je udržet u Viktora optimistického ducha a víru v budoucnost. Odpovídat na jeho otázky, jaké to je chodit, jak to dělám, že moje ruce dělají, co já chci, jak bude pracovat, když ho ruce neposlouchají, jak se bude starat o svoje děti, jaký má jeho život vlastně smysl? …to je ten největší balvan, který před sebou valíme. Chtěl by být užitečný, psát sám diktáty, chodit s klukama ven a s bráchou na break dance....."

Proto se rodina upíná k rehabilitačnímu pobytu v Klimkovicích, který Vikymu vždy pomůže rozšířit výčet osobních možností. Pobyty by Viky potřeboval absolvovat dva do roka. Jejich cena je 134000 korun. „Tělo pak zesílí, povolí napětí svalů, rozsah pohybů se zvětší," doplnila paní Renata.