Věkově i profesně rozmanitá byla skupinka deseti laureátů letošní Ceny města Kaplice.

Ocenění, které letos představitelé města udělovali již posedmé, převzali tento týden v obřadní síni kaplické radnice vedle úspěšných mladých sportovců také dobrovolný dárce krve, historik a spisovatel nebo organizátorka kulturních a společenských akcí.

„Každá činnost člověka, která směřuje nad rámec jeho Já, a tím přináší pomoc, spokojenost, radost či rozšiřuje poznání, určitě zasluhuje pozornost. Laureáti letošní Ceny města Kaplice tyto atributy naplňují beze zbytku,“ uvedl starosta města Ferdinand Jiskra.

Podle něj si tito lidé zaslouží uznání nejen za to, že svůj čas věnují prospěšné věci. Neméně významný je i fakt, že svými skutky prezentují Kaplici i za jejími hranicemi.

Především za organizování kulturně–společenského života ve městě převzala ocenění kaplická rodačka Hermína Čechová. Ta je již od roku 1969 členkou místního Svazu žen, který nyní zároveň vede.

„Jezdíme společně na koupání do Bad Füssingu, organizujeme také zájezdy do zahraničí, nejčastěji do Rakouska. Máme i plno dalších aktivit, například ke Dni dětí připravujeme pro děti balíčky a pak jim je roznášíme. Problém je, že se v současné době nemáme kde scházet,“ uvedla Hermína Čechová.

Cena města

Z desítek potenciálních držitelů Ceny města Kaplice za rok 2009, jejichž jména navrhli občané, vybrali členové školské a kulturní komise rady města spolu s představiteli města následujících deset osobností:

Hermína Čechová –
za organizování kulturně–společenského života ve městě
Jakub Stacho a Karel Mašek – v roce 2009 získali tituly přeborníků ČR v judu
Jan Froněk ml. – úspěšný motokrosový závodník a účastník letošní Rallye Dakar
Miloslav Komárek – dobrovolný bezplatný dárce krve (50 odběrů)
Václav Hajer – autor knihy Kaplický poutník a jeden z autorů publikace Kaplice (vyšly letos)
Jan Litt, Filip Musil, Jiří Zemánek a Jan Myslivec – juniorští mistři v raftingu na divoké vodě a vítězové Českého poháru ve stejné disciplíně

Stěhovat se? Nikdy!

Laureátka letošní ceny města se v Kaplici narodila a nikdy prý neuvažovala o tom, že by se odstěhovala. „I manžel, který pochází z Ostravska, sem musel přijít za mnou,“ smála se Hermína Čechová.

Kromě činnosti ve Svazu žen tato vitální žena organizuje například i zájezdy pro obyvatele města do Jihočeského divadla v Českých Budějovicích.

„Přestože jsem v důchodu, rozhodně se nenudím. Dlouhá léta jsem pracovala v obchodě, takže jsem zvyklá na lidi. Proto musím být stále mezi nimi,“ podotkla na vysvětlenou.

Pádluje se i v zimě

Podle složení laureátů letošní ceny města se zdá, že Kaplice je líhní mladých sportovních talentů. Vedle motokrosového závodníka a účastníka letošní Rallye Dakar Jana Froňka mladšího či judistů Jakuba Stacha a Karla Maška ocenili představitelé města rovněž kvartet přeborníků v raftingu na divoké vodě Jana Litta, Filipa Musila, Jiřího Zemánka a Jana Myslivce.

„Raftingu jsem propadl asi před pěti lety. Odkoukal jsem to od starších kamarádů, ode mě pak i kluci, s nimiž jsem dnes přebíral cenu,“ sdělil Jan Litt.

Pod hlavičkou kaplickému týmu Utopenci, který uvedená čtveřice reprezentuje, letos nadějní sportovci vybojovali titul mistrů České republiky v kategorii juniorů, stali se i vítězi Českého poháru.

„Loni jsme byli byli dvakrát vicemistry a jednou mistry České republiky,“ doplnil výčet úspěchů Jiří Zemánek.

Ač se rafting na první pohled jeví jako letní sport, není tomu tak. „Pádlovat musíme v létě i v zimě. Kromě Malše v Kaplici občas využíváme i budějovický kanál. Samozřejmé jsou i návštěvy posilovny,“ vyjmenoval Jan Litt.

I když závodění na vrcholové úrovni zabere spoustu času a čtveřice úspěšných mladíků se musí věnovat i studiu, pár chvil na další záliby přece jen zbude. „Baví mě jízda na motorce. Já mám rád zimní sporty. Fajn je pobavit se čas od času s přáteli,“ překřikovali se sportovci.