Srnínští se v sobotu bavili naplno. Na místním hřišti oslavili 610 let od první zmínky o obci. Nechybělo sportovní vyžití, muzika, ale i beseda hloubající do historie Srnína a blízkého okolí.

Tu si přišlo poslechnout několik desítek lidí, kteří se z úst Jolande Minářové ze Státního okresního archivu v Českém Krumlově a hlavního průvodce zlatokorunského kláštera Jana Boučka dozvěděli plno zajímavostí.

„Cesta do kostela trvala obyvatelům Srnína jeden a půl hodiny,“ zmínila například Jolande Minářová. Proč tak dlouho? Srnínští museli kdysi dávno chodit do kostela v Černici, protože patřili pod černickou farnost.

„Nabízí se otázka, proč nechodili do Zlaté Koruny, kde jsou kostely dva. Jenomže kostel Nanebevzetí Panny Marie byl pouze pro mnichy a kostel svaté Markéty byl pro obyvatele obce Zlatá Koruna,“ vysvětlila Mínářová.

Zajímavé bylo například také srovnání cen z osmnáctého století. Podle jedné z dochovaných tehdejších kupních smluv stál statek 180 zlatých, vůl 15 zlatých a kráva 10 zlatých.

Jestliže někomu oficiální program obecních slavností nevyhovoval, mohl zajít o kus dál do areálu U Drnků. Zde mladí nadšenci uspořádali již třetí ročník festivalu Srnín Open Air, na který pozvali tvrdé rockové a metalové spolky z okolí.

„Naše akce neměla s oslavami výročí obce nic společného. Byla to jen náhoda,“ řekl pořadatel festivalu Ondřej Hála. Organizátoři nebyli příliš nadšení, že se v Srníně sešly dvě akce najednou. Samozřejmě tím přišli i potencionální návštěvníky.

„Plánovali jsme to dlouho dopředu, pak jsme se najednou dozvěděli, že v ten den budou oslavy. Je to fakt škoda, protože jsme mohli mít lepší návštěvnost,“ posteskl si Hála se slovy, že na festival dorazilo 70 návštěvníků.

Na Srnín Open Air vystoupilo šest kapel, například Inverted, Wade či Dagoths. Celá akce se vyvarovala problémům. „Snad jen kolem půlnoci si někdo stěžoval na hluk, ale festival tou dobou končil,“ řekl Hála.

V každém případě budou ostré kytary Srnínem znít i příští rok. „Jen budeme muset sehnat nějaké sponzory, protože to nejde jinak utáhnout. Ale určitě další ročník uděláme,“ slibuje Ondřej Hála.