Nejenom takzvaní čundráci si u něj užívají pohodové a hlavně klidné chvíle, čím dál častěji bujanovskou památku vyhledávají i celé rodiny s dětmi.

„Louzek je romantické místo jako stvořené pro strávení noci se svou první láskou.“

Radek Kocanda, Sdružení Hrady na Malši

V letošním roce by měl na Louzku vyrůst srub. Ten poslouží hlavně pro archeology. „Bude fungovat jako zázemí archeologických a statických udržovacích prací na hradě,“ řekl Radek Kocanda ze Sdružení hrady na Malši, které se o památku spolu s Bujanovem stará.

V blízkých letech na Louzku dokonce propuknou první konzervační práce. „V průběhu čtyř minulých let byly vytvořeny všechny podklady pro vypracování projektové dokumentace.

Zaměření, stavebně historický průzkum a fotogrammetrie. Letos připravujeme projekt. V letech 2011 - 2012 by měl proběhnout archeologický výzkum a statické zajištění věže a torza paláce nad řekou Malší,“ uvedl Kocanda.

U Louzku se také dějí různé kulturní akce. V sobotu 5. června se v jeho blízkosti bude hrát například divadelní pohádka Jeníček a Mařenka.

Ještě dnes se dají na Louzku najít různé vzácnosti, o čemž se přesvědčil bujanovský starosta Bořivoj Vojče, který našel na hradě po orkánu Kyrill keramické střepy. Ty pak předal odborníkům.

„Zajímavé bylo, že střepy ležely mělce pod povrchem, prakticky pouze pod vrstvou jehličí,“ řekl Bořivoj Vojče.