VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Okradl nás, staré lidi, sprostě, bez výčitek

Strakonice – Od začátku letošního roku vyšetřují policisté na Strakonicku nejméně 12 případů okradení seniorů. „Je toho stále víc a víc,“ říká policejní mluvčí Jaromíra Nováková.

8.8.2011
SDÍLEJ:

Jiřina Vondrášková ukazuje, kde měla schovaných 80 000 korun. Skříň ale podvodníka nezastavila. Foto: DENÍK/Petr Škotko

Šetřili deset let. Chtěli si něco koupit na baráček a něco dát dceři na přilepšenou. Bylo to nejméně 80 tisíc korun. Asi před měsícem je vybrala lidská hyena – podvodník. Jiřině Vondráškové (69) a jejímu muži Miroslavovi (80) z Nového Dražejova tak zbyly jen vyplakané oči, bezmocnost a vztek. „Já měla doma nějakou práci a děda byl na dvoře. Najednou se objevil nějaký cizí chlap, že jde opsat elektřinu,“ vzpomíná Jiřina Vondrášková.

 Pak už to šlo podle osvědčeného scénáře. Podvodník požádal pana Miroslava, aby údaje opsal, že musí mluvit s jeho ženou. „Vecpal se k nám do bytu a říkal, že jde vrátit peníze za elektřinu,“ pokračovala Jiřina Vondrášková. Muž hned vyndal pětitisícovku s tím, že nemá zpátky. „Nutil mne, abych se podívala, jestli nemám zpátky. Úplně mne zblbnul,“ popisuje.

Šla tedy do ložnice, kde ve skříni měla uložené peníze. „Asi mne viděl škvírou, i když jsem přivřela dveře. Nesla jsem mu tři tisíce zpátky a chtěla jsem, aby se mi také legitimoval. Šla jsem za ním ven, ale tam nebyl.“

Podvodník té malé chvilky využil dokonale. Prosmýknul se do ložnice a 80 000 korun, schovaných v prádle, bylo jeho. „Šla jsem zpátky a on byl v obýváku. Prý počítá, kolik máme zásuvek,“ dodala Jiřina Vondrášková.

Aby nepozorovaně z domku zmizel, bylo jen otázkou několika vteřin . . . „Pořád slyšíme, že se tohle děje a když se to stalo nám, naletíme také,“ vyčítá si paní Jiřina.

Podle policejní mluvčí Jaromíry Novákové jsou takové případy stále častější. „Od začátku roku už registrujeme na Strakonicku nejméně 12 případů. Scénáře jsou většinou dost podobné,“ říká.

Oba okradení důchodci mají i přes policejní vyšetřovaní jen velmi malou šanci, že zloděj v policejní síti uvízne. A když ano, určitě nebude mít peníze z čeho vrátit. „Od té doby se stále dokola ptáme – co je to za člověka, že beze studu, bez zábran a bez výčitek okrade staré lidi. Co je to za zrůdu,“ nedokáže při vzpomínce na pohnuté okamžiky zadržet Miroslav Vondrášek slzy . . .

Vůbec jsem neměla otvírat, říká důchodkyně

Několik rad, jak se bránit podvodníkům
- Nikdy si nepouštějte cizí lidi do bytu nebo rodinného domku.
- Chtějte vidět legitimaci, pověření nebo občanský průkaz.
- Jakékoliv přeplatky nebo nedoplatky už distributoři energií řeší převodem na účet nebo složenkou. Pokud vám někdo nabízí peníze v hotovosti, je to podezřelé.
- Pokud si nejste jistí, zavolejte k jednání souseda nebo známého.
- Mějte po ruce mobil a v něm zadaná důležitá čísla: Policii ČR (158), dále příbuzných, sousedů a známých.
- Pokud to jde, okatě si opište SPZ auta, kterým podezřelí lidé přijeli.
- Nikdy neříkejte, že máte doma hotovost nebo jiné cennosti.
- Nebojte se předstírat, že je v domě nebo bytě ještě někdo jiný.

„Buďte všímaví, nedůvěřujte každému, nikoho cizího si do bytu nepouštějte a při odchodu z domu, byť na malou chvilku – například na zahradu, do obchodu, k sousedům – vždy uzamkněte dveře!“

Tak radí policejní mluvčí Jaromíra Nováková v návaznosti na stále větší počet podvodníků, okrádajících pod různými záminkami seniory.

Připomíná i jeden z případů posledních dnů. V pátek 29. července neznámí pachatele okradli seniorku (78), která žije sama v rodinném domku ve Strakonicích. Pracovala na zahradě, když nedaleko zastavilo vozidlo, ze kterého vystoupila žena a muž snědé pleti. Muž oslovil seniorku s tím, že hledá elektroměr a přináší přeplatek za elektřinu.

Mezi tím už neznámá žena stála na schodech u domu. Muž vytáhl bankovku v nominální hodnotě 5000 korun a stále tvrdil, že nese přeplatek za elektřinu 2000 korun. Důchodkyně odešla do domu pro peněženku. Za ní ale i neznámý muž se ženou. V ložnici na stolek pak položili bankovku a všichni odešli na přání majitelky domu zpět na verandu. Zde jim vrátila seniorka 3000 korun. Po předání peněz začala žena požadovat podepsání několika papírů. Toho využil neznámý muž a vrátil se do domu pro bankovku. Seniorka si už jen všimla, jak muž vychází po schodech ze sklepa domu. Poté oba odešli a odjeli.
Větší štěstí měla paní L. (76) ze Strakonic. Ta dokázala podvodnici vystrnadit. „Byla jsem na zahradě a za plotem se objevila ženská, že mi jde odečíst elektřinu a vrátit přeplatek. Mohlo jí být tak pětatřicet,“ odvíjí svůj příběh.

V ten okamžik důchodkyně udělala to, co neměla a ani to nedělá – odemkla branku a pustila ji dál na zahradu. „Hned běžela do baráku a hned se tam usadila. A že mi dá přeplatek,“ pokračuje.

V ten okamžik ale zabodovala. „Přeplatek už jsem dostala na složenku, tak jsem začala větřit podvod. Poslala jsem ji pryč, že s ní nechci nic mít,“ odvážila se postavit na odpor. I když měla doma důchod – asi 10 000 korun – měla tolik důvtipu, že nic neřekla. „Nemohla jsem si jí zbavit,“ dodává.
Důchodkyně dokonce začala volat svého zemřelého muže. Chtěla vzbudit zdání, že není v domku sama.

Podvodnice vyběhla ven na zahradu a ještě se snažila něco říct. V tu chvíli paní L. zažila další šok. „Z domu vyšla další žena. Vůbec nevím, kde se tam vzala. Nic se ale naštěstí neztratilo.“

Když obě podvodnice zmizely, důchodkyně se rozklepala – třesoucími se prsty zavolala policii . . .

Právě to Jaromíra Nováková oceňuje nejvíce. „Paní udělala skvělou věc. I když se jí nic neztratilo, zavolala policii a technik mohl zajistit stopy. To bohužel neudělá každý a přitom je to dost důležité,“ vysvětlila.

Mezi nejčastěji používané záminky podle strakonické tiskové mluvčí patří: přeplatek za energie, výhodný prodej zboží, zájem o výkup kožek, vajíček, prosba o vodu, použití toalet, odečty plynu či finanční pomoc při dopravní nehodě příbuzného.

Autor: Petr Škotko

8.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Seřizovači 16 400 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) obsluha linky-seřizovač. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16400 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Obsluha linky - vzdělání nižší střední odborné jakékoliv. Jedná se o obsluhu CNC linek automatického osazování desky plošného spoje, doseřizování strojů v příslušné lince. Výhody - 13. a 14. mzda. Pracovní poměr na dobu neurčitou, prac.doba dvousměnná, úvazek plný. Mzda 16400 - 25000,- Kč. Nástup dle dohody. Kontakt tel.: 724 293 596 ing. Goldfinger v pracovní dny od 7:30 - 15:00 nebo email: goldfinger@inotech-electronic.cz nebo osobně na adrese Omlenická 179, 382 41 Kaplice. Ověřeno 21.5.2018.. Pracoviště: Inotech electronic s.r.o., Omlenická, č.p. 179, 382 41 Kaplice 1. Informace: Pavel Goldfinger, +420 724 293 596.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 21 500 Kč

Ostatní všeobecné sestry se specializací Zdravotní sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zdravotní sestra - vzdělání středoškolské (zdravotní). Pracoviště Český Krumlov. Pracovní poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, nástup od 1.8.2018, prac. doba jednosměnná. Mzda od 21.500,-- Kč hrubého. Jedná se ordinaci praktického lékaře. Kontakt: Brudnová Monika MUDr., tel.: 604 144 412.. Pracoviště: Mb praktický lékař s.r.o. - pracoviště český krumlov, T. G. Masaryka, č.p. 188, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Monika Brudnová, +420 604 144 412.

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 000 Kč

Montážní dělníci elektrických, energetických a elektronických zařízení Obsluha linky - montážní dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Obsluha linky - montážní dělník - vzdělání základní. Pracovitě Kaplice. Pracovní poměr na dobu neurčitou, úvazek plný, prac. doba třísměnná. Mzda 15.000,-- - 20.000,-- Kč hrubého, výhody - 13. a 14. mzda. Nástup 1.7.2018. Kontakt tel.: volejte denně od 7:30 - 15:00 h na tel. 724 293 596 Ing. Goldfinger, goldfinger@inotech-electronic.cz nebo osobně na adrese: Omlenická 179, 382 41 Kaplice.. Pracoviště: Inotech electronic s.r.o., Omlenická, č.p. 179, 382 41 Kaplice 1. Informace: Pavel Goldfinger, +420 724 293 596.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 13 500 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 15500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních - vzdělání základní. Pracoviště Český Krumlov. Pracovní poměr na dobu určitou, prac. úvazek plný, nástup od 18.6.2018, prac. doba jednosměnná. Mzda od 13.500,-- -15.500,-- Kč hrubého. Hledáme pracovníky se zkušenostmi práce v hotelu vyšší kategorie od *** hotelů. Náplní práce je především úklid pokojů, koupelen, kuchyní a pomoc při pracích včetně mytí nádobí, provádění různých úklidových prací, udržování čistoty a pořádku v interiéru a v kancelářích hotelů. Požadujeme: spolehlivost, schopnost učit se, základní český jazyk. Zaměstnanecké výhody: ubytování, ochranné prostředky, pracovní oděv. Kontakt: Bergerová Vondráková Radka, tel.: 731 860 188 (po-pá od 9:00 hod. - 18:00 hod.), e-mail: uklid.orplus@seznam.cz. Ověřeno 5.6.2018.. Pracoviště: Or plus construction s.r.o. - pracoviště č. krumlov, Horní, č.p. 154, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Radka Bergerová Vondráková, +420 737 819 195.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Českobudějovická sportovní hala.

Sportovcům zatím zůstává stará hala

Mezi zadrženými předměty byl i obratel z kytovce.

Inspektoři bojují s pašováním zvířat a rostlin z Asie

Barokní ohňostroj připomene 20 let na seznamu UNESCO

Holašovice – Jako malý vyháněl v Holašovicích kachny a husy z rybníka. Dnes připravuje největší událost roku, na kterou každoročně přijíždí patnáct tisíc návštěvníků. Letos Selské slavnosti Holašovice po jednadvacáté. Připravte se. Starosta Jan Jílek na nichs partou zasvěcených maká už od ledna. O víkendu je na co se těšit.

Soutěž o nejoblíbenější provozovnu pro rok 2018

Jižní Čechy /ANKETA/ - Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospůdku, kavárnu, pizzerii, vinárnu nebo cukrárnu.

Sumce tahal z Lipna půl hodiny

Frymburk – Obra dostal po dlouhém a napínavém boji z lipenského jezera Marek Rozvald z Frymburka. Byl to pořádný sumec, který zabral na 35 centimetrů dlouhého cejna.

Dům psího utrpení a dvoujazyčná likvidace gigantického burgeru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 17. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT