„Popravdě jsme nečekali, že je skála v tak dezolátním stavu,“ potvrdil Radek Holeček, jeden z lezců, kteří první kameny shodili. „Dnes jsme do ní v horní polovině zkusmo dloubli pajsrem a šlo to dolů na první dobrou, jak se říká. Už když jsme skálu prolézali poprvé, bylo vidět, že je rozpukaná a nestabilní. Sám se divím, že to ještě s někým nespadlo, některé lezecké cesty jsou na tom opravdu špatně.“

Že by jim kameny spadly při práci na hlavu, se nebojí, páčí je ze strany nebo zeshora. „Víme, kam si stoupnout a odkud zabrat, abychom to neshodili na sebe,“ vysvětlil.

Pětice lezců pod vedením a dohledem majitele a ředitele firmy Dušana Dufky bude skálu procházet a shazovat uvolněné kameny celý týden. „Lana máme vyvázaná nahoře nad skálou za velké stromy, do lezeckých kruhů bychom je nedali, na to máme své předpisy.“

Kromě toho ještě musí připravit a zabezpečit prostor pod skálou a řeku. „Tento týden máme v plánu základní bezpečnostní přípravu. Na asfalt položíme gumové rohože, abychom ho moc neponičili, a podél břehu řeky postavíme dvě řady speciálních plotů se záchytným pletivem,“ popsal plánovaný postup Radek Holeček.

Pod Barevnou skálou jsou zátarasy a páska, komunikace je zavřená pro veškerý provoz, včetně pěšího.
Přípravy na stržení Barevky vypuknou v neděli, týden na to by měla jít k zemi

A ke konci tohoto týdne nebo na začátku příštího přijde na řadu samotný pilíř, který váží podle odhadů tisíc tun. „Do spár se pokusíme dát tzv. podušky, což jsou nafukovací polštáře, které používají i hasiči, a pod vysokým tlakem spáry zkusíme ještě víc roztáhnout a blok uvolnit, aby se sesunul.“

Podušky mají různou velikost, od 30 x 30 cm až po dva metry. „Vyfouknutá je asi šest centimetrů silná a nafouknout jde až na půl metru. K nafukování máme bomby se vzduchem.“

Do jaké dálky kameny dopadnou, až se hlavní pilíř zřítí k zemi, ale není jisté, a tak firma patrně zastaví při samotném shazování skalního bloku na nějakou dobu veškerý provoz na řece. „Pokusíme se zabránit tomu, aby se kameny navalily do řeky, ale popravdě řečeno je možné, že při pádu pilíře do vody něco, protože to je ohromná masa kamení, která se na zemi rozprskne,“ upozornil Radek Holeček.

„Všechno ale bude pod dohledem, na zemi a na březích řeku budou naši lidé s vysílačkami a všechny budou držet v bezpečné vzdálenosti.“
Firma, která skálu sanuje, má bohaté zkušenosti z celé republiky, ale i ze samotného Krumlova. „Dělali jsme skály na zámku nebo třeba skály na výpadovce do Budějovic,“ dodal lezec.