O několik století nazpět se budou moci snad už v létě příštího roku přenést návštěvníci hradu Pořešín u Kaplice. A to v nové unikátní expozici, která na předpolí této znovuvzkříšené památky vyroste.

„Expozice nebude dokumentovat jen hrad Pořešín, ale celou zemskou stezku z rakouského města Grein an der Donau do Českých Budějovic, na níž leží celkem šestnáct hradů a jedna tvrz,“ vysvětlil Radek Kocanda, jednatel sdružení Hrady na Malši. To pečuje o památky na české straně zemské stezky včetně zříceniny hradu Pořešín.

Dávnou podobu historických sídel má nová expozice přiblížit neotřelým způsobem. „Rádi bychom vystavili exponáty, které jsme našli při archeologických průzkumech na hradech, jež spravujeme. Do muzea plánujeme umístit i model hradu Pořešín, jak vypadal před staletími.

Chceme vytvořit také obrazovou prohlídku hradu, jejímž prostřednictvím by návštěvníci mohli snadno porovnat, jak hrad vypadal ve středověku a co se z něj zachovalo dnes,“ naznačil Radek Kocanda.

Expozici milovníci historie z řad členů sdružení Hrady na Malši nainstalují do nové kamenné stavby se šindelovou střechou, která vyroste v předpolí hradu poblíž prvního hradního příkopu.

„Expozice o hradech na Malši je určitě potřebná, ale nejsem si jistý, zda je vhodné umístit ji do nové budovy právě na Pořešín. Nevím, zda hrad kvůli nové stavbě neztratí své kouzlo,“ zauvažoval tajemník TJ Start Kaplice Bohuslav Pavelek, jenž je coby turista častým návštěvníkem hradu.

Podle Radka Kocandy je ale stavba navržena tak, aby co nejlépe zapadla do koloritu historické památky a pokud možno co nejvíce splynula s okolím. „Proto jsme jako stavební materiál zvolili hlavně kámen a dřevo.“

Plánovaný objekt nebude sloužit pouze pro účely expozice, ale nabídne i tolik chybějící zázemí členům sdružení Hrady na Malši. „Stavba bude mít rozlohu asi 16 krát sedm metrů. V hlavním sále zřídíme muzeum, součástí objektu bude i sociální zařízení a skladovací zázemí.

Prostor před budovou pak plánujeme upravit jako terasu s lavicemi a stoly,“ vyjmenoval Radek Kocanda. Doplnil, že hlavní sál bude multifunkční; kromě toho, že pojme historickou expozici, nabídne i zázemí pro pořádání různých přednášek či kulturních akcí.

Novou expozici zřejmě ozvláštní také několik hádanek. Těmi chtějí členové sdružení Hrady na Malši předejít tomu, že by prohlídka muzea mohla být pro některé návštěvníky nezáživná a příliš by si z ní neodnesli.

„Část informací lidem zkrátka jen naznačíme s tím, že o nich pak budou moci dále uvažovat. Tímto způsobem expozici přiblížíme nejen dospělým, ale také dětem,“ prozradil Radek Kocanda.

Nová budova by měla na Pořešíně vyrůst v příštím roce. S financováním investice ve výši přibližně pěti milionů korun pomohou dotační peníze z operačního programu Evropská územní spolupráce Rakousko – Česká republika.

„Věříme, že díky tomuto zázemí se z hradu Pořešín stane památka, která se zařadí mezi nejzajímavější místa jižních Čech a vyplní prázdné místo mezi Českým Krumlovem a Novými Hrady,“ dodal Radek Kocanda.