Po dvaceti letech „starostování“ se rozhodl odejít z čela Nové Vsi Jaroslav Bauer. V nadcházejících komunálních volbách tedy už o přízeň voličů bojovat nebude. Podle jeho slov je na čase, aby se péče o obec chopila mladá krev.

Proč jste se rozhodl ve funkci starosty nepokračovat?

Vězí za tím také zdravotní problémy. Byly čím dál horší. Všeho moc škodí. Zkrátka chce to, aby do plachet obce zadul nový vítr.

A víte, kolik bylo v Nové Vsi odevzdáno kandidátek?

Povídá se, že je tu dost uchazečů, z čehož jsem byl docela překvapený. Na druhou stranu, dneska může kandidovat kdokoliv, potřebuje jen minimální podporu obyvatelstva. A je to dobře. Údajně tu kandidují čtyři strany, takže dost mladých lidí. Myslím si, že v tom je budoucnost obce.

Měl jste za těch dvacet let nějaké konkrétní cíle?

Osobně jsem si své cíle nedával. Každá věc se projednává na zastupitelstvu. Není to jenom o starostovi.

Můžete zrekapitulovat uplynulé čtyři roky?

Když to vezmu v bodech… Rok 2007 – opravili jsme poničené komunikace po přívalových deštích. Začala se předělávat hlavní hospoda, takže jsme tu museli vybudovat obecní hospodu. Oplotili jsme čistírnu odpadních vod, udělali nový rozhlas. Rok 2008 – v tomto roce byla hlavní akcí rekonstrukce fotbalového hřiště. Kvůli ní jsme dokonce organizovali anketu mezi místními občany. Byli pro.

V roce 2009 nastal propad v daňových příjmech. Byli jsme dole o 900 tisíc korun. Zastavili jsme tedy veškeré projekty. V letošním roce jsme museli být vzhledem ke zkušenostem z roku předešlého opatrní. Opravili jsme ale třeba kapličky. To také stojí za zmínku.

Problémem v Nové Vsi je škola, respektive dojíždění dětí do nedaleké obce Brloh. To obec něco stojí…

Za školu platíme 300 tisíc korun ročně. Brloh by chtěl ale daleko víc, jenomže pro nás je to, vzhledem k rozpočtu, nereálné. Platíme zhruba pět šest tisíc za dítě za rok. A bude to jen horší. Naštěstí nám Brloh vychází vstříc.

Nezkoušeli jste v posledních letech získat nějakou větší dotaci na rozsáhlejší projekt?

Říká se, že malé obce dotace nechtějí. Ono se ale není čemu divit. Když vesnice dostane milionový grant, na kterém je poloviční spolupodíl, tak to prostě nemůže dorovnat. Nemá na to. A co pak zbývá? Člověk udělá rozpočet, ten se stanoví na skutečnosti z minulého roku. Nemůže se tam dávat nějaká finanční bomba, která zadluží obec.

Je v Nové Vsi možná nová výstavba?

Máme nový územní plán. Výstavba tady možná je. Jenomže problém, jako všude, je, že musíme čekat na investora. Peníze na stavění sítí obce nemají.

Kolik hodin denně zabere funkce starosty?

Je to práce, která trvá 24 hodin. Ve středu tady skončím v pět, přijdu domů a za pár minut na mě už někdo zvoní. V sobotu, v neděli. Musím být pořád v pohotovosti.