Českokrumlovsko – Pozoruhodný úkaz mají mezi zájmovými kroužky v Domě dětí a mládeže v Českém Krumlově. Fenoménem mezi kroužky je kroužek hry na kytaru. Dochází do něho totiž kolem šedesátky mladých hudebníků.
To potvrzuje vedoucí oddělení techniky Denisa Sedláčková. „Máme tu toto specifikum, že je tu hodně kytaristů. Zájem o některé kroužky ale přichází ve vlnách, je to nevyzpytatelné."
Právě v těchto dnech je třeba si pospíšit, pokud se chtějí děti přihlásit do některého z četných zájmových kroužků v domech dětí a mládeže či ve školách. Nejlákavější jsou pro ně prý sportovní kroužky ataké již zmiňované hudební.
V nabídce Domu dětí a mládeže (DDM) v Českém Krumlově aktuálně rodiče najdou přibližně 120 kroužků různého zaměření, v Kaplici si mohou zájemci vybrat zhruba ze 60. V Kaplici jsou zase nejpopulárnější sportovní a taneční kroužky.
„Snažíme se, aby si děti měly z čeho vybírat. Máme hudebně-dramatické oddělení, výtvarné a sportovní," říká Jitka Sedláčková, vedoucí DDM v Kaplici.
Kroužky oplývají i základní školy. Třeba na Základní škole Fantova v Kaplici mohou žáci navštěvova basketbal, angličtinu, atletický kroužek a pro žáky druhého stupně se nově nabízí i matematický kroužek, o který je spolu s anglickým jazykem velký zájem. Angličtina je v případě malých školáků a předškoláků velkým hitem, což potvrzuje i zástupkyně ředitele Alena Marvanová z DDM Český Krumlov: „Angličtina je za poslední roky na vzestupu na rozdíl od němčiny a francouzštiny."
Za posledních několik let ale ztrácejí publicitu rovněž přírodovědné kroužky, které jsou zaměřené mj. na výlety do přírody. „Dříve byly kroužky zaměřené hlavně na turistiku a přírodovědu, která dnes už moc netáhne," říká Denisa Sedláčková z DDM Český Krumlov.
Jak vyplývá z dat DDM Český Krumlov, nejčastěji navštěvují zájmové kroužky děti do páté třídy, některé jsou ale věrné kroužkům až do konce základní školy. „Hodně kroužků máme i pro děti předškolního věku, například Angličtinu pro nejmenší, Tvořeníčko nebo Hrajeme si s flétničkou, o ně je stále větší zájem," dodává Alena Marvanová. V Českém Krumlově ale myslí i na dospělé a seniory. Nově se v nabídce objevila například Angličtina pro seniory. „Rozšiřujeme i nabídku pro mládež a dospělé, v letošním roce je to asi 30 kroužků. Tato skupina má zájem především o výuku cizích jazyků, kresbu a malbu, hru na kytaru, tance aerobic a kalanetiku. Pro dospělé také pořádáme různé kurzy, například tvorbu šperků," doplňuje Alena Marvanová.
Zájmové kroužky rozhodně mají svoje příznivce, což dokazují i čísla z DDM Český Krumlov a Kaplice za školní rok 2013/2014. Vloni se v Krumlově otevíralo na 102 kroužků, které dohromady navštěvovalo 1057 účastníků. V Kaplici na loňských 60 zájmových kroužků chodilo 647 účastníků. Zájem o chození do přírody a o podobné přírodovědné kroužky sice poklesnul, ale děti si stále rády hrají a probouzí v sobě kreativitu ať už na poli hudebních nebo třeba výtvarných dovedností prostřednictvím různých DDM.

Autoři: Markéta Snížková, Miroslav Pech