Výše platů takzvaných nepedagogických zaměstnanců škol, tedy kuchařek, uklízeček nebo školníků, je už mnoho let zoufale nízká.

„A přitom ty kuchařky se tady tak nadřou,“ dodává pravdivě vedoucí školní jídelny Základní školy na českokrumlovském Plešivci Liběna Vávrová. Její slova dokládají, jak samy kuchařky, tak i vedení mnoha škol. „Podle oficiálních tabulek nedosahovala mzda našich uklízeček ani takzvané minimální mzdy,“ nastiňuje například František Frantál, zástupce ředitele loučovické školy.

S tím by ale měl být konec a na základě vládních a ministerských rozhodnutí by si od prvního dubna letošního roku měli všichni tito zaměstnanci finančně polepšit.

Má to ale háček. Nejsou peníze.

Školy na přidání nedostaly

„Beru to jako vládní podraz,“ okomentoval včera ostře situaci ředitel Základní školy Za Nádražím Dalibor Carda.

Zatímco ministerstvo školství vyhlásilo takzvaný rozvojový program Posílení úrovně odměňování nepedagogických pracovníků, skutečný dopad je naprosto opačný. „Abych našel ve svém rozpočtu peníze na to, co těmto zaměstnancům vláda přidala, musím jim odebrat 40 procent jejich vlastního osobního ohodnocení,“ dodává Carda.

Pokud této logice někdo nerozumí, stačí následující příklad: Uklizečka má základní plat 9 200 korun. Jako osobní ohodnocení dostávala od školy navíc ještě 1 200 korun. Podle nařízení vlády je nyní zařazena do vyšší platové třídy, čili dostane zhruba o 1 600 korun k základnímu platu více. A tady začíná problém: Protože školy nedostaly od státu tolik peněz, aby se takové navýšení mohlo vůbec zaplatit, musí této uklizečce odebrat ředitel školy osobní ohodnocení. Jinak by totiž na její zvýšení platu neměl. Čili, taková uklizečka může nakonec dostat i méně, než měla před zvýšením platu.

A aby toho nebylo málo, stejně nemá kde peníze vzít. „Ke zvýšení těchto platů nepedagogických zaměstnanců na jeden měsíc provozu potřebuji 27 430 korun. Celkem mi stát poslal 51 tisíc, což je na dva měsíce, ale podle informací, které mám, už víc nedostaneme! Je to na celý rok!“ Shrnul Dalibor Carda.

Jindřiška Smolíková z českokrumlovského odboru školství ujišťuje, že státem dodané peníze postačí. Má to ale háček. „Samozřejmě nenárokové složky nebudou v takové výši, ale zaměstnanci si polepší už kvůli tomu, že budou zařazeni ve vyšší platové třídě,“ uvedla Smolíková.

Nula od nuly

Jak se ředitelé a ředitelky škol v regionu shodují, ať počítají, jak počítají, nula od nuly pojde. Podle oficiálního vyjádření ministerstva školství už v lednu vyhlásilo rozvojový program Posílení úrovně odměňování nepedagogických pracovníků, na který je vyčleněno 334,4 milionu korun. Tyto prostředky tvoří podle ministerských úředníků významný podíl z celkové částky potřebné k zajištění změny zařazení nepedagogických pracovníků.

„Pravda je, že vždycky během roku peníze na platy od státu přicházely, ale to nám v dnešní době nikdo nezaručí. A spoléhejte na to,“ doplnil rezignovaně ředitel vyšebrodské základní školy Milan Holek.

S těmito potížemi se nyní potýkají prakticky všechny školy v regionu. Pokud nemají osvícené zřizovatele, kteří si část úhrady platů provozních zaměstnanců škol nevezmou na svá bedra.