Tato informace platí i pro Českokrumlovsko. Informace sice platí, jde ale opět o to, do jaké míry by se přerušení dopravy v regionu uskutečnilo.

Podobně jako ve čtvrtek, tak i v pátek potvrdil například generální ředitel ČSAD Autobusy Vladimír Homola, že stávka se jejich autobusové dopravy rozhodně týkat nebude.

Podle některých výpočtů se totiž celé jádro pudla protestů některých odborářů točí kolem částky 150 korun, o kterou by po zdanění přišel každý zaměstnanec během jednoho měsíce.

„Myslím, že kvůli těmto penězům nemá smysl pořádat protestní akce tak velkého rozsahu,“ okomentoval Vladimír Homola.

Podobně reagují i další dopravci. „Naši odboráři říkají, že pokud se ke stávce přidají, pak pouze symbolicky, ale stávkovat v plném rozsahu nebudou,“ sdělil ředitel ČSAD Jihotrans Robert Krigar.

Odboráři Českých drah budou opět se stávkou nejspíše počítat a tak se pravděpodobně chystaný itinerář různých pomocných spojů přesune na příští týden.

„České dráhy vypravují každý den přes sedm tisíc spojů, vytvořit speciální scénář pro takové množství spojů bude trvat desítky hodin. Pokud bude příští týden ještě stávka aktuální, budeme schopni zveřejnit přesná opatření ve středu,“ okomentovala změny mluvčí Radka Pistoriusová.

Samotní zaměstnanci Českých drah byli ještě včera v poledne v nejistotě, jak se bude pondělní ráno vlastně vyvíjet. „Dnes bychom se měli všechno dozvědět, zatím toho ale moc o průběhu a rozsahu stávky nevím.

V každém případě se netýká pouze Českých drah. Jde o omezení benefitů. Jízdní výhody mají být zdaněny daní z přidané hodnoty,“ řekl jeden ze zaměstnanců Českých drah, který nechce jmenovat, ale jehož jméno je Deníku známo.

O moc moudřejší nebyli ani řidiči autobusů. Ti sice věděli, že stávkovat nebudou, ale jistotou neoplývali. „Podle všeho stávkovat nebudeme. To byla poslední verze. Detaily bychom se ale měli dozvědět později,“ řekl jeden z řidičů jezdících do Českého Krumlova, který si také nepřál být jmenován.

Zdeněk Zajíček, Václav Votruba