Osud štěňat, kterých se majitel zbavil dost drsným způsobem, nenechal lidi chladnými. Hned v pondělí se v útulku strhl kolotoč telefonátů, a tak netrvalo dlouho a vhodná náhradní psí máma byla na světě.

"Nejprve se ozvala paní s fenou a štěňaty z Třeboně, pak také jedna od nás, a sice z Benešova nad Černou. Pro ten jsme se nakonec rozhodli," líčila v úterý pracovnice útulku Vladimíra Garajová. "Fena v Benešově měla jenom jedno štěně, o ostatní přišla. Naše štěňata přijala úplně v pohodě."

Fena ovčáka nová mláďata očichala, pak se v pelíšku všichni uvelebili a dala štěňatům pít. Majitelé feny jsou zkušení chovatelé, neboť mají chovnou stanici a vlastní deset psů. Nová psí máma, která má průkaz původu a na svém kontě několik výstavních titulů, se o tři adoptivní štěňátka vzorně stará.

Všichni, kdo se starají o českokrumlovský útulek, děkují všem volajícím za snahu pomoci.

Náhradní psí mámupotřeboval sehnatpro vyhozená štěňata rychle, aby nezahynula.

Pět čerstvě narozených psích mláďat bylo v sobotu k večeru přivezeno do útulku z Kaplice. Kdosi se štěňat zbavil opravdu kuriozním způsobem. Krabici se štěňaty strčil do otevřeného kufru auta jiných lidí.

Bohužel, než se bezmocné psí uzlíčky dostaly do tepla, natolik se podchladily, že dvě štěňata posléze uhynula.

Paní, která se v sobotu v Kaplici stěhovala a jistě měla starostí nad hlavu, nemohla uvěřit svým očím, když mezi krabicemi svých věcí, objevila jednu neznámou a po otevření v ní našla malinkatá šťěňata. Někdo ji krabici podstrčil v okamžiku, kdy nechala otevřené auto a vracela se do bytu pro další věci.

Naštěstí tuto krabici se živým obsahem odvezla do Českého Krumlova, kde se čerstvě narozených štěňat v první řadě ujali městští policisté, uložili štěňata do tepla a zavolali veterinářku. Tím jim pravděpodobně zachránili život.

Přesto všechna psí mimina takovou anabázi nepřežila i navzdory tomu, že kolem 16.45 hodin těchto pět žíhaných krátkosrstých štěňat převzal českokrumlovský útulek.

„Kdovíjak dlouho byla ta štěňata v krabici, než je našli. Byla hodně podchlazená, krabice nebyla vystlaná ani žádnými novinami nebo kusem látky. Bohužel postupně dvě štěňata uhynula,“ líčila v pondělí Vladimíra Garajová.

„Hned po příjezdu do útulku dala naštěstí štěňatům napít kočka s odrostlými koťaty. Ale pak začala štěňata pískat, a to kočku i koťata vyděsilo. Teď je dokrmujeme náhradním psím mlékem my a zahříváme je s pomocí PET láhví naplněných teplou vodou. Jenomže při veškeré naší snaze jim my fenu nenahradíme, proto urychleně potřebujeme sehnat kojící fenu. Jen tak budou mít štěňata naději na přežití!“ obrací se na veřejnost pracovnice útulku Vladimíra Garajová spolu s pracovníky odboru životního prostředí.

Ideální by byla psí máma, která má co nejmladší mláďata, protože štěňata v útulku jsou odhadem asi dvoudenní. Až by štěňata odchovala, přestěhují se psíci opět do českokrumlovského útulku.