Oblíbený cíl turistů v létě čeká velká událost. U příležitosti významného výročí se tam uskuteční rekonstrukce odhalení pomníku. Koordinace akce se ujal Jiří Mánek z Turistického spolku Lipensko a své úsilí s ním spojily čtyři obce – Horní Planá, Frymburk, Benešov nad Černou a Nová Pec. Ve všech těchto místech totiž připomínají osobnost Adalberta Stiftera rozmanité pomníky.

„O výročí obelisku nad Plešným jezerem jsem věděl, ale před nedávnem jsem s úžasem zjistil, že má Adalbert Stifter pomník i v Benešově nad Černou," líčil autor nápadu, docent Petr Petr z krajské nemocnice. „Hned se mi v hlavě spojila místa s dalšími pomníky."

Letos se tedy budou konat akce připomínající tuto událost.
Starostové jmenovaných obcí se již sešli, vytvořili cosi jako aktiv, pracovní skupinu, která bude projekt a související akce společně připravovat. „Zatím je vše na úplném začátku," konstatoval včera starosta Horní Plané Jiří Hůlka. „Scénář se teprve chystá." V Horní Plané se mohou návštěvníci procházet parkem Adalberta Stiftera, v němž nechybí spisovatelova socha, mohou navštívit památník v podobě rodného domu Adalberta Stiftera a vydat se na Stifterovu naučnou stezku.

Naučná stezka zavede také návštěvníky Benešova nad Černou ke kamennému pomníčku Adalberta Stiftera. „Adalbert Stifter patří i k naší obci, neboť sem jezdil ke svému strýci a tetě," říká starostka Benešova nad Černou Veronika Zemanová-Korchová.

„Nyní dohledáváme další historické informace," sdělila Veronika Zemanová-Korchová. „A to především s pomocí bývalých německých rodáků v Rakousku, neboť se moc záznamů nedochovalo. Navštívili jsme kvůli tomu například i muzeum ve Vídni. Jsme zvědavi, co se nám podaří zjistit."