Spustí se oprava českokrumlovského mostu u kina, nebo ne? Dostanou úspěšní žadatelé o evropské dotace z páté výzvy Regionálního operačního programu (ROP) dotační peníze, anebo si dělají marné naděje?

Tyto a podobné otázky se ozývají z několika míst českokrumlovského regionu na základě událostí posledních dní. Jak už jsme informovali, bylo zastaveno schvalování jedné části projektů z takzvaného ROP Jihozápad v souvislosti s tím, že policisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality zabavili v rámci vyšetřování několik počítačů přímo u českobudějovického Úřadu ROP Jihozápad (Deník, 4. 3. 2009).

Vše nyní visí na výsledcích vyšetřování a podpisech závěrečných smluv hejtmankou Plzeňského kraje Miladou Emmerovou. Kdy k obojímu dojde? To zatím nikdo neví.

A přitom právě na pátek bylo naplánováno předání rekonstrukce zmiňovaného mostu dodavatelské firmě.

Nejistotu potvrdilo i vydání oficiální zprávy Českého Krumlova o zahájení stavby, kterou ale v poslední chvíli město stáhlo. Starosta Luboš Jedlička je však přesvědčen, že most se opravit musí, ať se smlouvy s radou podepíší, nebo ne.

„Kdybychom stavěli něco nového na zelené louce, asi bychom se rozmýšleli, zdali se do toho vůbec pustit, ale most u kina je v tak dezolátním stavu, že nám nic jiného než jeho oprava nezbývá,“ shrnul Jedlička.

Schůzka dodavatelů a investora se podle posledních informací nakonec posunula a uskuteční se v pondělí.

Co na to samotná regionální rada?

„V zásadě nic nebrání tomu, aby se začalo s realizací projektu. Smlouvy jsou připraveny k podpisu a podle našich informací by k němu mělo dojít v řádu týdnů,“ nastínil v pátek nejnovější informace mluvčí rady Adam Kotalík.

Nicméně realizátor projektu musí mít podle Kotalíka na paměti, že právní nárok na dotaci mu vzniká až dnem podpisu smlouvy, a to za podmínky, že příjemce při případné realizaci striktně dodrží všechna pravidla ROP Jihozápad.

Český Krumlov získal v páté výzvě skoro 16 milionů korun. Město bylo úspěšné ve dvou projektech, a sice v chystané opravě železobetonového mostu mezi českokrumlovským kinem a Vošahlíkovým mlýnem a v projektu výstavby jedenácti autobusových zastávek v katastru Českého Krumlova.

Zatím mohou čekat

Přes 22 milionů se podařilo v téže výzvě získat Českokrumlovskému rozvojovému fondu na revitalizaci židovské synagogy a zahradního domku zvaného Atelier Egona Schieleho.

„My máme poměrně štěstí, že nemusíme stavbu spustit ihned, ovšem pokud by se podpisy smluv nevyřešily do dvou měsíců, pak bychom už asi museli zažádat o změnu projektu,“ okomentoval v pátek ředitel fondu Miroslav Reitinger.

V Kaplici, která byla v páté výzvě Regionálního operačního programu nejúspěšnějším žadatelem na Českokrumlovsku, obavy zatím nepanují.

„Nikdo mě v této věci zatím nekontaktoval, žádné oficiální informace o vyšetřování jsem neobdržel. Nemám důvod se obávat,“ uvedl starosta Kaplice Ferdinand Jiskra. Připustil však, že čekání na podpis smluv o poskytnutí dotace se protahuje.

Dvě stavby ze tří, na něž dostali příslib dotace, Kapličtí již rozjeli. „Smlouvy se původně měly podepisovat koncem ledna, s čímž počítal i harmonogram stavebních prací. S jeho změnami by byly problémy, proto jsme v souladu s harmonogramem zahájili rekonstrukci Pobřežní ulice a modernizaci mateřských škol už nyní,“ vysvětlila Ivana Putzerová z odboru správy majetku Městského úřadu v Kaplici. Doplnila, že městu zatím žádné náklady v souvislosti s již zahájenými stavbami nevznikly.

Hrozby neposkytnutí přislíbené dotace se neobávají ani ve Velešíně, kam má z páté výzvy ROP přitéct 25,5 milionu korun na přestavbu někdejšího kostela sv. Filipa a Jakuba ve víceúčelové kulturní centrum.

„My jsme nic neporušili, naopak náš projekt byl vyhodnocen jako jeden z nejlepších. Žádných korupčních jednání jsme se neúčastnili, a tak věřím, že se bude posuzovat hlavně kvalita projektů, a ne nějaká zákulisní jednání,“ reagoval starosta Velešína Josef Klíma.

Přestavbu bývalého kostela zahájili Velešínští již v lednu, přičemž na podepsání smouvy o poskytnutí dotace také čekají.

„Pokud by čistě teoreticky došlo k tomu, že přislíbené dotační peníze nakonec nezískáme, budeme požadovat náhradu. Příslib poskytnutí dotace byl veřejný a podmínky, které byly nastaveny, musejí plnit obě strany, a ne jen jedna,“ dodal Josef Klíma.

Dotaci nelze vymoci

Podle Ivany Putzerové z Městského úřadu v Kaplici je však vymožení přislíbené a nevyplacené dotace prakticky nemožné. „Podle podmínek Regionálního operačního programu totiž na dotaci nevzniká právní nárok,“ zdůvodnila.

Postup města v případě, kdy by slíbené peníze opravdu na účet Kaplice nedorazily, je prý těžké předjímat. „Pokud by smlouva o poskytnutí dotace nebyla podepsána, myslím, že by město přistoupilo k zastavení staveb,“ naznačila Ivana Putzerová.

Horní Planá získala z páté výzvy ROP peníze na zviditelnění města, kterému by měly pomoci nové propagační tištěné materiály nebo stránky města.

„Je to poměrně malý projekt za necelých půl milionu korun. Pokud ale někdo má opravdu velký projekt, tak chápu, že je to pro něj stresující záležitost. V každém případě si myslím, že byly peníze rozděleny standardním způsobem,“ řekl hornoplánský starosta Jiří Hůlka.

„Jenom se divím, proč ten, kdo měl podezření, ho nesdělil už dříve, protože si tak bere za rukojmí úspěšné žadatele, kteří své projekty už rozjeli.“