Na upadající úroveň stolního tenisu v Českém Krumlově si stěžují jeho hráči.
Nemají kde trénovat, hrají ve špatných podmínkách a na archaických stolech. Z toho důvodu kvalita stolního tenisu v Českém Krumlově klesá.
„Je to fakt mizerné! Máme jen dvě hodiny týdně. A je úplně jedno, jestli je trénink či zápas. Je tedy jasné, že se trénovat příliš nedá. A bez tréninku se toho samozřejmě moc zahrát nedá,“ kroutil hlavou jeden z českokrumlovských hráčů Jiří Podaný.
Plné tělocvičny
Se slovy svého hráčského kolegy souhlasí i Jan Cipín z Větřní, který hraje za Přídolí.
„Je to pravda. Hraje se v tělocvičně na Plešivci, kde ty podmínky nejsou vůbec ideální. Podle mě není celkově lehké najít čas na tréninky v celém městě, protože jsou ty tělocvičny věčné obsazené,“ řekl Cipín. „V oddíle v Přídolí nás je patnáct, z čehož jsem já z Větřní a ostatní jsou českokrumlovští, takže by pro nás byl samozřejmě Český Krumlov ideální. Jenomže vhodné podmínky jsou v Přídolí, kde nás podporuje i obec,“ dodal.
Podle Jiřího Podaného je ping–pong ostudou města Český Krumlov. „Město by si mělo vzít příklad třeba z Kaplice nebo i malých obcí, Zubčic, Bujanova a tak dále. Vůbec nás nepodporuje,“ upozornil Podaný. Českokrumlovská mluvčí Jitka Augustinová však zdůraznila, že město dává šanci všem sportovcům. Musejí si ale samozřejmě zažádat o grant.
„Do sportovních grantů se může přihlásit kdokoliv. Šance o podporu tady určitě je, dostávají ji všichni sportovci. Kritéria jsou pro všechny stejná. Pokud se nepřihlásí, tak samozřejmě nemůžeme nic dělat,“ řekla.
Zájem o stolní tenis z řad mladých sportovců na Českokrumlovsku není příliš velký. Plno oddílů vůbec nemá mladé hráče.
I tak se ale najdou výjimky. Například ve Velešíně mají plnou tělocvičnu hráčů.
„Když přijedou z ostatních oddílů, tak jsou překvapeni, kolik máme dětí. Na tréninku je všech pět stolů obsazených,“ řekla velešínská předsedkyně oddílu stolního tenisu Dagmar Javoříková. „Máme smíšený kolektiv, kluky, děvčata, mladší, starší. Je to fajn,“ dodala.
Krušné začátky
Letos začínají velešínští stolní tenisté sedmou sezonu, začátky ale nebyly vůbec jednoduché. „Byly krušné, protože jsme měli hodně dětí a začínali jsme v tělocvičně ve škole, která byla malá. Vždycky nám někdo pomohl, ale pořád to nevyhovovalo. Nakonec nás zachránil Jihostroj, který tu postavil novou sportovní halu. Podporuje nás i město, bez kterého by to také nešlo,“ řekla Javoříková.
Podle Jana Cipína, který hraje stolní tenis za Přídolí, není celkově o tento sport velký zájem.
I když jsme byli druzí v divizi a málem jsme se dostali do třetí ligy, stejně na zápas přišlo pět diváků. O stolní tenis mají zájem bohužel jen ti, co ho hrají,“ míní.