Lidi ve značně podroušeném stavu mají od 1. ledna dopravovat na záchytnou stanici také městští policisté. To se jim vůbec nezamlouvá, protože tuto novinku doprovází celá řada nedomyšlených problémů a vše navíc komplikuje fakt, že na Českokrumlovsku žádná protialkoholní záchytná stanice není, což pro strážníky znamená vozit opilce až do Českých Budějovic.

„První problém je, že se musí město se záchytnou stanicí dohodnout, kdo opilé vyšetří, a druhý, kdo to zaplatí,“ podotkl Josef Malovec, velitel kaplických strážníků, kterých se tato novela značně dotýká, neboť vzhledem k velké koncentraci nočních podniků ve městě podobnou situaci řeší dost často. Doposud ovšem takové lidi vozili na záchytnou stanici státní policisté.

„Nedovedu si ani představit, jak bychom to měli dělat, když sloužíme jenom ve dvou. Navíc pro město to bude znamenat značné zvýšení nákladů,“ řekl Josef Malovec.

Zdravotnickým zařízením se musí zaplatit hned, ale z opilého člověka těžko někdo peníze většinou dostane. Pak zřejmě jeho pobyt na záchytce bude muset uhradit město, a to pak bude mít co dělat, aby z dotyčného člověka po vystřízlivění své peníze dostalo zpět. „Většinou jsou to bezdomovci a cizinci. Kdo to z nich dostane?“ ptá se Malovec.

Kapličtí strážníci navíc poukazují na fakt, že nejsou zdravotníci, aby poznali, zda opilý člověk nemá nějaké vážné zdravotní problémy. „U nás lékařská pohotovost funguje ve všední den jenom do 22 hodin a o víkendu do 16 hodin.“

Strážníky na Českokrumlovsku vůbec netěší představa, že by měli převážet podnapilé lidi na záchytnou stanici do krajského města.

Navíc nejsou zdravotníci, a jeden nikdy neví, jestli u podnapilého nenastanou během cesty nějaké zdravotní komplikace. „Tito lidé jsou často potlučení a odření, jak ale máme vědět, jestli nemá nějaké vnitřní zranění?“ podotkl Josef Malovec. Z toho důvodu zatím strážníci postupují tak, že zavolají záchranku, která podnapilého ošetří a odveze na záchytnou stanici. „Jenomže i pracovníkům záchranné služby se toto zamlouvá čím dál tím méně, navíc i je to stojí peníze,“ poznamenal strážník. „Stát se toho takhle zbavil a hodil to na obce.“

„Také se nám to vůbec nelíbí, ale nás se to naštěstí moc netýká. Podobné případy tady nejsou moc časté, i když zrovna ve čtvrtek jsme k jednomu chlapíkovi s množstvím promile, který s sebou plácl na náměstí, volali záchranku. Kdybychom ho nenašli, tak by nebezpečně promrzl,“ líčil vyšebrodský strážník Roman Kozel. „Také nejsme lékaři. Zraněného si ho naložíte do auta a on vám třeba umře, jako se to stalo v Praze. Pro nás je každý opilý nemocný. Jsem toho názoru, že my bychom měli pomáhat jiným lidem, než opilcům.“

„My nikoho na záchytku nevozíme, to nepřipustíme,“ reagoval starosta Velešína Josef Klíma. „Opilci se tu moc nevyskytují a když ano, naši strážníci je promptně srovnají.“

„Všechna odpovědnost se háže na města. A co když město žádné strážníky nemá, nebo má jenom jednoho?“ poznamenal místostarosta Kaplice Jiří Havelka.