Ačkoliv už školní rok začal, přicházejí do tříd středních škol či učilišť ještě noví žáci.

„Pořád se k nám i teď přihlašují zájemci o studium. Například dnes přibyla další žádost o přestup k nám. Říkám tomu zářijová turistika po středních školách,“ usmála se ve čtvrtek zástupkyně ředitelky Gymnázia, Střední odborné školy ekonomické a Středního odborného učiliště Kaplice Jiřina Staňková.

„Jsou to třeba děti, které potřebují přejít z jedné školy na druhou, nebo si vzpomenou na poslední chvíli, kde chtějí studovat. Samozřejmě se ale nejedná o žádné davy.“

Ačkoliv mezi řediteli středních škol v regionu vládla až do začátku školního roku nejistota, kolik dětí do lavic prvních ročníků zasedne, nastoupili nakonec takřka všichni, kdo byli přijati.

„Žádný pohyb kolem zápisových lístků se u nás naštěstí nekonal. Každý, kdo se k nám dostal, tak nastoupil,“ potvrdila ředitelka českokrumlovského gymnázia Jana Cipínová.

„Výjimečně si děti zpátky vyzvedly svůj zápisový lístek a odešly. V průměru to mohl být jeden žák na třídu. Stalo se tak například proto, že se uvolnilo místo na škole blíže k jejich domovu. Ale škola je plná, obory naplněné, vše je v pořádku,“ řekla ředitelka Střední odborné školy zdravotnické a Středního odborného učiliště Český Krumlov Martina Kokořová.

V Kaplici se letos opět nepodařilo naplnit obory operátor skladování a zámečník. „Myslím si, že si děti pod těmito obory představí klasické fabriky. Do těch se jim podle mě příliš nechce. Mládež touží spíše po volnějších povoláních, jako je automechanik či opravář zemědělských strojů,“ řekla Jiřina Staňková.

„Tyto obory jsou atraktivní z několika důvodů, například zde žáci mají zdarma řidičský průkaz na náklaďák, osobní automobil či traktor. A to je lákavé.“

Otázkou je, co se stane se zájemci, kteří jsou přijati na obor, jenž nakonec není otevřen. „Pokud není obor otevřen, nabídneme jim nějaký jiný, který je s tím původním příbuzný,“ vysvětlila Jiřina Staňková.