Co je možné vytvořit z jablek, přesněji, jaké množství rozmanitých podob mohou nabrat jablečné štrúdly, ukázalo sobotní klání v Holubově.

Štrúdlování se tu uskutečnilo již počtvrté, a soutěžící porotu i diváky znovu překvapili. Svou fantazií i umem. Tentokrát během dopoledne v kuchyních domácností vznikalo šestnáct druhů jablečných závinů.

Na stole v sále holubovského kulturního domu se tak odpoledne na tácech zaskvěly neuvěřitelné voňavé skvosty. Muchomůrka s puntíky z lentilek, vláček, zmije, podzimní drak, který si hověl v opravdovém barevném listí, dva ježci i s bodlinami z těsta, holubovský železniční viadukt, dokonce znak Holubova ve své plné barevné nádheře a další klasické štrúdly, z nichž byl jeden chutnější než druhý.

„Například ježci byli nádherní. Bodlinky měli z nastříhaného těsta a na bodlinkách nechyběla jablíčka,“ dokreslila jedna z pořadatelek Pavla Pechová.

Ježci se líbili i Janě Bílkové, jak se ukázalo, jedné z autorů jablečných pochoutek. „Já jsem upekla draka, podílela se na tom celá rodina. Proč právě draka ? Byl to momentální nápad,“ říkala.

„Mně se líbil nejvíc erb Holubova, co měl číslo 2. Byl nejdobřejší,“ zhodnotil David Čížek z Křemže, který má za několik dní desáté narozeniny. „Líbí se mi tu, je to dobrá akce a štrúdly mám rád.“

Štrúdlování tradičně zcela zaplnilo sál kulturního domu.

„S návštěvností spokojeni jsme. S tou jsme spokojeni vždycky, když někdo přijde,“ doplnila s úsměvem Jitka Nováková, předsedkyně pořádajícího spolku Hokus.

„Letos bylo proti loňsku méně štrúdlů, ale zase byly nápaditější, originálnější a větší. Mezi jejich tvůrci se objevily i nové tváře, ale nevynechali ani ti, kteří je pečou každoročně. A vždycky přijdou s něčím novým, co by nikdo nečekal. Například dneska ten znak obce, to byla nádhera.“

Štrúdly hodnotilo sedm, zásadně pánů, kteří byli vybráni z hostů v sále. Jejich úkolem bylo hodnotit vzhled, chuť a originalitu vystavených exemplářů, což bylo někdy skoro nad jejich síly.

Například starosta obce Jaroslav Franěk si musel během koštování vždy chvilku odpočinout, než do sebe dostal další kousek. „U některých štrúdlů byly ukrojené na degustaci moc velké kusy a já jsem navíc předtím nepředloženě obědval,“ přitakal s úsměvem.

Porotci udělovali pečivu známky jako ve škole, takže po sečtení vyhrával štrúdl s nejmenším počtem bodů.

Po vyhodnocení byly štrúdly ponechány degustaci návštěvníků. Během chvilky z nich nezbyl ani drobeček. Na poslední chvíli se u nich objevili Jiří a Magdalena Struháčkovi mladší.

„My jsme doma moštovali, tak jsme přišli až teď . Koukáme, že z našeho štrúdlu zbyly na tácu jeon ty kameny, kterými jsme ho lemovali. Teď je tedy zase musíme odnést,“ smáli se.

Růžena Struháčková starší doma upekla zmiji. Tedy štrúdl v podobě hada. „Pekla jsem ho s desetiletou vnučkou Jituškou a také s manželem, který radil a vymýšlel. Také jsme dělali ježka a klasickou nohu. Udělali jsme štrúdlů víc, aby zbylo i pro nás doma a také pro jistotu, kdyby se nějaký nepovedl. Z našich jablek.“

Třetí místo porota přiřkla Janě a Lence Vobrovým, které uspěly se svým vláčkem zdobeným lentilkami. Druhé místo patřilo Heleně Čížkové za štrúdl ve tvaru dortu s jablíčky a červíky z piškotů. První místo zákonitě patřilo znaku Holubova, který vyrobily Michaela Matějčková a Jitka Dvořáková.

„Pracovaly jsme na něm celé dopoledne, než to vystydlo a zaschlo. Na znak na povrchu jsme použily sněhovou barvenou polevu. Loni jsme udělaly Kleť.“

„Ale o nic horší nebyly ani klasické štrúdly, které byly výborné. Jako ten navrch potřený medem a posypaný ořechy,“ řekla Jitka Nováková.