To, že se už pátým rokem ve Vltavě prohánějí plavci ve snaze získat putovní pohár a titul Krumlovský hastrman, to možná pro někoho příliš velkou novinkou a překvapením není.

Když se ovšem zveřejní vítězný čas na takřka dvoukilometrové trati, který letos dosáhl jedenácti minut a čtyřiceti dvou vteřin, pak přihlížejícím divákům došlo, že otužilci tuto vzdálenost zaplavou asi ještě rychleji, než ji obyčejný člověk projde pěšky.

„Letošní novinkou navíc bylo, že se část trati plavala proti proudu řeky,“ okomentoval v sobotu Milan Bukáček z pořádajícího týmu Českokrumlovských vodních záchranářů. Sám skončil na třetím místě.

Celkovým vítězem se stal dorostenec Aleš Berounský, taktéž z Českého Krumlova. Bez zajímavosti není, že Bukáček je nedlouho po operaci ramene a Berounský plaval takřka ve stavu nemocných, protože zápasil s virovou infekcí.

Dalším a pro organizátory milým překvapením, byl velký zájem o doprovodné akce. Lidé si vyzkoušeli chůzi po vodě, tedy v takzvaný zorbing, kdy se odvážlivec nechá zavřít do nafouknuté průhledné koule, nebo válce. Tento zážitek kvitovaly hlavně děti. Ovšem překvapili sami dospělí.

„Během prvních dvou hodin jsme na zdravovědě odbavili nejméně čtyřicet zájemců,“ okomentoval záchranář Jan Kolouch s tím, že zájem zdaleka nekončí.

„Chtěli jsme si pro prostě vyzkoušet, je dobré to umět. A ve vlastním zájmu,“ zněla nejčastější odpověď těch, kteří se sami a dobrovolně vrhali ke speciální figuríně, na které si mohli vyzkoušet znalost záchrany dýcháním z úst do úst. A nejen to. Součástí byl i jakýsi vzdělávací minikurz s otázkami a odpověďmi na téma protidrogové prevence.

Nejeden Krumlovák tak vzpomínal na léta školou povinná a brannou výchovu. A s poznámkami, že taková výuka měla tehdy něco do sebe, odcházeli domů.

Desatero bezpečí pobytu u vody

Protože už začala vodácká sezona a v dohledné době si už lidé rádi zaplavou jak v rybnících, tak v řekách či přehradách, neuškodí slovy českokrumlovských záchranářů připomenout dobré rady:

- Nechoď se koupat sám, nepodceňuj nebezpečí vody.
- Neplav hned po jídle, nech si alespoň jednu hodinu odstup.
- Neplav, jsi-li rozpálený nebo unavený.
- Neplav a neskákej do vody v neznámých místech.
- Neplav do blízkosti plavidel a plavební dráhy.
- Plav ve vyznačeném prostoru, máš záruku záchrany života.
- Neplav daleko od břehu, máš-li tuto potřebu, zajisti si doprovod lodičky.
- Pamatuj, že na plavidla nepatří děti bez řádně oblečených a upevněných záchranných vest.
- Nebuď ve vodě hrubý a bezohledný.
- Důvěřuj členům Vodní záchranné služby.