S námětem přišli studenti krumlovské Střední umělecko průmyslové školy sv. Anežky České. Chtěli ukrajinským uprchlíkům nějak pomoci, jenomže sama škola se do toho pustit nemohla. „Díky tomu se ta snaha otevřela do dalších rozměrů,“ líčila za organizátory Věra Kotlárová Chovancová. „Začali jsme oslovovat další umělce, kamarády, kamarády kamarádů, a otevřelo se to tak, že se nám tu sešlo kolem 250 prací, které budou od 1. dubna k vidění a k prodeji v kině Luna.“

Tak se zrodila benefiční výstava Anežka pro Ukrajinu. Výtěžek půjde na podporu ukrajinských uprchlíků v Českém Krumlově. K akci se přidali rovněž četní umělci z Českého Krumlova a blízkého okolí. „Také ti, kteří mají k jižním Čechám vztah,“ pokračovala Věra Kotlárová Chovancová. „Jsem ráda, že všichni, které jsme oslovili, nám vyšli velice rádi vstříc. Sbírka prací, grafik, kreseb, ilustrací, fotografií či objektů je velice pestrá.“ Na výstavě najdete i díla například od Terezy z Davle, Jindry Čapka, Karla Dvořáka, Jiřího Havlíka, Jany Holcové, Renaty Štolbové a Tomáše Štolby, Karla Hrubeše, Ivany Bambasové a Jana Bambase, Vladimíry a Stanislavy Konvalinkových a mnoha dalších. Výstava potrvá od pátku 1. dubna do neděle.

Radek Šťovíček v Českém Krumlově den před vyplutím.
Veslaři po Vltavě poplují až do Hamburku. Jako kdysi jihočeští voraři

Kino tak k prodeji nabídne malby, akvarely, oleje, kvaše i tempery, kombinované techniky, kresby, tisky různých grafických technik - sítotisky, litografii, lepty, linoryty a další. Plastiky, keramiku, objekty, každý si může najít svůj originál za velice přátelskou cenu.

Spoustu pozoruhodných prací vytvořili studenti. Třeba cyklus hub. Ovšem nejsou to houby ledajaké. „Studenti nakreslili - každý sám za sebe - cyklus hub,“ popisovala Věra Kotlárová Chovancová. „Má příběh: Ztratíte se v lese a les kolem vás není takový, jak ho známe. Najednou se objeví svět hub, které běžně neexistují. Ty houby nejsou nepřátelé, jsou něco mezi tvorečkem a houbou, jakási podivnost, živůtek, který tam je. Některé se dokonce mohou i pohybovat, jiné mají oči, nebo nožičky. Ty houby jsou kouzelné, protože každý autor má k té své i příběh, zakletý v latinském a českém názvu. Každá ta houba je originál a všechny patří do atlasu Hub podivných lesů a strání.“

Zrenovované interiéry a exteriér Mincovny na krumlovském zámku.
Zámecká Mincovna má zpět svou krásu. Jako první představí šlechtické zábavy

Na páteční vernisáži od 18 hodin zahrají Michal Bahrii a Jevgenij Ibragimov. Od 19 hodin začne přednáška Putování po Ukrajině očima fotografa Jiřího Šneidera. A následovat bude ještě dokument z Laosu Veroniky Koubové.

V sobotu je otevřeno od 13 až 20 hodin, v neděli od 13 až 18 hodin.