Nejdříve ji českokrumlovští studenti na dálku adoptovali a dnes pořádají různé charitativní akce, ze kterých jí platí školné, aby byla řádně vzdělaná. Nutno podotknout, že se sbírka daří. Lidé jsou poměrně štědří.

„Každý rok děláme takovou větší akci, ze které vzejde něco přes šest tisíc korun. V letošním roce byla nadprůměrně úspěšná, vybrali jsme přes sedm a půl tisíce korun,“ řekla Michaela Zrnečková z českokrumlovské sexty.

„Myslím, že se letos vydělala pěkná částka, která možná pokryje rovnou dva roky školného,“ nezakrývala radost ředitelka gymnázia Jana Cipínová.

Úspěšná akce

Letošní charitativní akce se konala ve čtvrtek minulého týdne. „Každý rok studenti pořádají menší koncert spojený s dražbou výtvarných děl. Jde hlavně o setkání rodičů. Letos jsme chtěli udělat změnu, tak jsme se pustili spíše do kulturně sportovní akce,“ řekla Cipínová.

Své umění tedy představili například karatisté. Třešničkou na dortu bylo závěrečné utkání žáků sexty proti vlastním tatínkům. Maminky a spolužačky nelenily a pořádně fandily.

S myšlenkou na adopci přišel před pár let učitel zeměpisu Roman Kneifl. „Jsou to tři čtyři roky. Abych řekla pravdu, tak už si samotný vznik toho všeho pořádně nepamatuji.

V každém případě jsme začali hledat vhodnou adeptku. Aschwini bohužel nemá tatínka a matka je fyzicky postižená. Rozhodli jsme se tedy pro ni,“ zavzpomínala Zrnečková.

Záslužný čin

Pomáhat takto na dálku potřebným je podle Zrnečkové čin, který dělá člověku radost.

„Je to dobrý pocit, když můžeme pomoci člověku, který žije ve špatných podmínkách. Který tu pomoc opravdu potřebuje. Díky nám má alespoň trošku větší šanci na lepší život,“ řekla Zrnečková.

Jana Cipínová zmínila, že se na školu neustále obracejí různé organizace, které by chtěly pomoci s charitou. „Je jich hodně. Iniciativu nechávám ale přímo na svých žácích. Pokud se nějaká třída přihlásí, že chce určitou formou pomoci, nejsem samozřejmě proti.“