"V minulých dnech jsme si připomínali vznik československého státu, ale máme-li si připomenou jeho oficiální vznik, se všemi hlavními představiteli, tak je to právě 14. listopadu, kdy Revoluční národní shromáždění zvolilo první vládu, prvního předsedu vlády, kterým byl Karel Kramář, a také zvolilo prezidentem Tomáše Garriga Masaryka," promluvil k zaplněnému prostranství před školou učitel Jaroslav Král. "Vysadíme tu lípu Tomáše Garriga Masaryka, která bude věnovaná i všem demokraticky zvoleným prezidentům."

"Vyslechneme si i hymnu české a slovenské republiky, kterou už nikdo z vás jako společnou hymnu Čechů a Slováků nepamatuje, kromě mých kolegyň a kolegů," dodal učitel, "přesto jsem velmi rád, že nám školní pěvecký sbor připomene i hymnu Nad Tatrou sa blýska."

Lípa stojí od středy přímo pod nápisem Gymnázium, který má jedno netradiční písmeno. Je to ypsilon ve tvaru "véčka", ruky se vztyčeným ukazováčkem a prostřednictvím, které je symbolem sametové revoluce a boje za demokracii. "To jsme s kolegy na školu instalovali v srpnu," doplnila ředitelka školy Hana Bůžková. "A je na čepu, takže ho budeme moc i měnit za jiné symboly."

Sázení se ujali primánka Kristýna Kratochvílová (prima je první ročník osmiletého gymnázia), Adam Kundrát, student prvního ročníku šestiletého a maturantka Johana Žižková, která letos končí studium čtyřletého gymnázia.