Princip je jednoduchý. Dopřát psům z útulků hezké vyvenčení. A českokrumlovský útulek se do akce také zapojil. Takže raději, než abyste se doma koukali na televizi, nebo honili přesčasy, běžte si do útulku pro parťáka na příjemnou procházku.
Cílem akce je, aby tento týden nezůstal zavřený v útulkovém kotci jediný pes. Venčit může přijít každý a podle správkyně útulku Vladimíry Garajové na to člověk nic nepotřebuje.

„Snad jenom dostatek energie a chuti toho psa vést," říká Vladimíra. „Co se týče výstroje, tu má každý pes svoji. Dostanete ji s sebou společně se standardními pokyny. Ne každý pes se totiž snáší s ostatními psy. Každý je jiný, takže každý člověk dostane nějaký venčící návod," dodává.

V útulku nadiktujete pouze své telefonní číslo pro případ, že by se pes musel nečekaně vrátit zpět do útulku. Vy si naopak vezměte telefonní číslo na útulek. To kdybyste se cestou třeba ztratili. „Když neznáte tady ty pěšinky kolem zahrádek, tak venčíte a najednou zjistíte, že jste na druhém konci města. To už se stalo," potvrdila Vladimíra Garajová.

Venčit můžete každý den v provozní době útulku, tedy od 8 do 16 hodin. „U psů je celkem podstatné, kdy dostávají najíst a po krmení už ven nechodí. To je taková chovatelská zásada," vysvětluje správce českokrumlovského útulku, do kterého chodí veřejnost venčit místní psy pravidelně.

Krumlovský útulek spadá pod odbor životního prostředí a zemědělství, jehož vedoucí Vlasta Horáková k projektu dodává:
„Uvedená služba venčení psů je v nabídce našeho zařízení od samého začátku jeho existence, neb tuto formu socializace chápeme nejen jako vítanou pomoc zvířatům v rámci běžného provozu (uspokojení jejich potřeby pohybu a kontaktu s člověkem), ale i příležitost, jak seznámit potenciálního zájemce s konkrétním pejskem. Za ta léta můžeme s jistotou prohlásit, že je to metoda velice úspěšná."
V krumlovském útulku právě připravují výstavbu nových venkovních výběhů.
V tuto chvíli v českokrumlovském útulku čeká na nový domov 24 psů a 11 koček.