Šest studentek z Ústavu krajinářské architektury Fakulty architektury ČVUT pod vedením ateliéru Kláry Salzmann tak vypracovalo projekt pod názvem „Krajina Lipna“.

„Tento nápad vznikl před rokem na besedě, kterou pro občany v Horní Plané zorganizoval spolek Lipensko pro život na téma developerské zástavby v lipenské krajině,“ uvedla Klára Salzmann. „Místo pouhé kritiky jsme chtěli nabídnout inspiraci k řešení, hledat způsoby, jak využít potenciál krajiny, ale zároveň zachovat její hodnoty.“

Energetici na jihu Čech odstraňují následky námrazy.
Námraza láme větve a stromy. Asi šest set domácností na jihu Čech je bez proudu

To velmi přivítal spolek Lipensko pro život. „Myslím, že studentky nabídly skvělou vizi, která by mohla být přijatelná pro všechny zájmové skupiny,“ míní předsedkyně spolku Pavla Setničková.

Více o projektech ZDE.

Studentky se před zahájením projektu setkaly se zástupci Krajského úřadu z Odboru regionálního rozvoje a územního plánování v Českých Budějovicích, s odborníky z Hydrobiologického ústavu AV ČR, Povodí Vltavy, ČEVAKu, ale i s místními starousedlíky a členy spolků.

Dinosauři na českobudějovickém výstavišti.
OBRAZEM: Vládci druhohor jsou zpět. Budějovické výstaviště obsadili dinosauři

Prezentace studií se uskutečnila na půdě Fakulty architektury v Praze a nechyběli na ní starostka a starosta Černé v Pošumaví a Lipno nad Vltavou, senátorka a zástupci několika lipenských občanských spolků.

Spolek Lipensko pro život plánuje ve spolupráci se studentkami zorganizovat výstavu jejich prací v Českých Budějovicích, Českém Krumlově a v několika lipenských obcích.

Spolek Lipensko pro život