Zvířaty pracovnice českokrumlovského útulku Vladimíra Garajová doslova žije. Právě proto jí další velký milovník zvířat, českokrumlovský medvědář Jan Míša Černý, předal štafetu otázek.

Co vás přivedlo k této práci?
Rodinná tradice, z níž sice trochu vybočili rodiče, neboť se zvířaty profesionálně nezabývají, ale snad se mi daří na přetržený článek navázat.

Štve vás něco na vaší práci?
Štvou mě hlavně lidé, kteří kritizují, aniž by si sami zkusili, jaké to je, dané problematice nerozumějí. A také ti, co radí, jak dělat to či ono správně, aniž by pomohli.

Jaký je podle vás postoj veřejnosti k útulkům pro zvířata?
Vesměs dobrý, o čemž svědčí především to, že si lidé zvířata z útulků berou domů. Nejlepší odměnou pro mě je, když lidi říkají, že jsou se svými novými mazlíky spokojeni.

Co si podle vás zaslouží lidé, kteří týrají zvířata?
Lepší, nebo spíše mnohem lepší, zákonodárce, kteří by byli schopni tomu zabránit a všem těm tyranům dát řádnou „odměnu“.

Ptá se: Jan Míša Černý - českokrumlovský medvědář a milovník zvířat.

Kontroluje se, jak noví majitelé se zvířaty z útulku zacházejí?
Ano, podle takzvané Osvojovací smlouvy je povinen osvojitel umožnit kontrolu svěřeného zvířete.

Mají se lidi o zvířata zajímat i v jiných obdobích roku, než jen o Vánocích?
Určitě, i když k Vánocům všechno to dobrodiní tak nějak patří. Ovšem i během roku je všude dost věcí, s nimiž je potřeba pomoci. Proto bychom neměli s pomocí čekat na vánoční „jednorázovku“, protože se to tak prostě dělá.

Co by se mělo zlepšit na vaší práci v útulku?
Mohl by se snížit počet těch nejzuboženějších přírůstků a naopak zvýšit počet zodpovědnějších a prozíravějších majitelů schopných zabránit problémům dříve, než nastanou.

Odpovídá: Vladimíra Garajová - pracovnice českokrumlovského útulku.

Co vzkázat těm, co si myslí, že zvíře je věc?
Aby se s nimi zacházelo také jako s věcí.

Co soudíte o politice?
Raději nesoudím, rovnou si zoufám. Chtělo by to radikální změnu. Jsou to jedni a ti samí, bez iniciativy pomáhat a zabývat se tím, co je třeba.