Avšak dešťová voda v nádržích rychle dochází a včerejší občasné přeháňky situaci s vláhou nijak nevylepšily.
„Už jsem dobral zásoby dešťové vody a včera poprvé kropil vodou z vodovodu," potvrdil, že situace začíná být na pováženou, Gerhard Scherhaufer z Kájova. „To znamená, že jsem dobral vodu z tisícilitrové nádrže, dvou stolitrových sudů a tří dvacetilitrových sudů – všechna voda je pryč. Musel jsem tedy, ač nerad, sáhnout po vodě z domova, ale na straně druhé si to můžeme dovolit, když zase nemáme na zahradě bazén."

Podle jeho slov mnozí obyvatelé Kájova mají vrty, ale 
i ve studních hladina vody povážlivě klesá. „Švagr z Dobrkovic, který má hlubokou studnu, mi říkal, že mu už pumpa vodu nevysaje, a já jsem zjistil, že má hladinu vody tak nízko, že už to čerpadlo nevytáhne," vyprávěl Gerhard Scherhaufer.

Obec Kájov se se suchem ještě nijak zvlášť nepotýká díky úpravně vody a dvěma rezervoárům. Voda však chyběla 
v jejích osadách Křenov a Mezipotočí. „V Křenově výrazně klesla hladina spodní vody 
a vrt už místním potřebám nepostačoval," informoval starosta Bohumil Šíp. Cisterny do okolí Kájova dovezly kolem 50 kubíků vody, protože objem ve studnách klesl na pouhé dvě třetiny.
„Zahrádkářům se daří špatně, není voda," přikývl Jiří Hanus, místopředseda Základní organizace Českého zahrádkářského svazu Křemže. „U nás v křemežských zahrádkách tedy voda ještě je."

„Řada zahrádkářů chodí s kropáči nebo s vlastními čerpadly k jímce, která je spíš mokřinou, a tahají odtud vodu, ale také tam ubývá," říká Jiří Hanus. „Avšak soused nade mnou, který má svoji studnu, říkal, že už vodu nemají. Já toho na zahrádce tolik nemám, tak zalévám obden. Jenomže, kdo chce být se sklizní úspěšný, musí zalévat každý den. Já mám na dešťovou vodu dva dvousetlitrové sudy a jednu nádrž na tisíc litrů – a jsou téměř prázdné. Zbývá v nich tak sto litrů."

Podle jeho slov současným suchem nejvíc trpí trávníky, květiny. „Nedostatkem vláhy trpí ale všechny rostliny," konstatoval Jiří Hanus.

Jinak se ohledně vody v obcích a městech zatím nic kritického neděje. „Vody je málo, v potoce jí teče tak do výšky dvou tří centimetrů," sdělil starosta Dolního Třebonína Pavel Ševčík. „Trávníky jsou vyhořelé, v parku zaléváme ob dva dny. Ale voda se ještě drží díky dvěma rybníkům v obci, i když třeba v horním rybníce je hladina o dvacet třicet čísel níž. Spodní vody je zatím dost. O žádných omezujících opatřeních ještě neuvažujeme, ale jestli to půjde takhle dál, tak k něčemu budeme muset přistoupit."

Více čtěte v pátečním Českokrumlovském deníku.