Hlavním tématem přeshraniční konference, kterou uspořádal Svaz obcí NP Šumava v Horní Plané, byla velká novela zákona 114 o ochraně přírody, kterou připravuje ministerstvo životního prostředí. Novela by totiž měla zásadně ovlivnit život v celém regionu největšího národního parku v celé České republice. Starostové se proto obávají, že poté, co poslanci před koncem loňského roku zamítli senátní návrh speciálního zákona o Národním parku Šumava, nebudou mít dostatečné záruky kvalitního rozvoje.


Podle náměstka ministra životního prostředí Vladimíra Many by ale novela měla dostatečný rozvoj a především jasná pravidla v plné míře zajistit. Jak Vladimír Mana uvedl, existuje dokonce šance, že by zákon, který bude jednoznačněji upravovat podmínky ochrany přírody ve zvláště chráněných územích, tedy i pro Šumavu, by mohl začít platit od prvního ledna příštího roku.

„Dospěli jsme do situace, kdy jsou zde žijící lidé na obtíž ochrany přírody a jejich jediným právem je mlčet a bezvýhradně souhlasit se sebevětšími nesmysly z dílny samozvaných ekologických aktivistů," uvedl starosta Horní Plané Jiří Hůlka. Upozornil, že za dobu existence Národního parku Šumava se region spíše vylidňuje, protože jeho obyvatelé mají nedostatek trvalých pracovních příležitostí. „Mizí práce v lese, která tu byla zdrojem obživy. Zemědělství, které se změnilo spíše v údržbu krajiny, nenabízí mnoho pracovních příležitostí. Krátká letní sezona a absence infrastruktury
k cestovnímu ruchu nedokáže sanovat ztrátu celoroční obživy. Kdo by šel pracovat na tři měsíce v létě a založil na tom svou existenci," argumentoval hornoplánský starosta. „Máme strach, že zákon na ochranu přírody nebude chránit i člověka, že nebude postihovat socioekonomické aspekty udržitelného rozvoje a života v obcích v národním parku," dodal starosta Hůlka.


Více ve středečním tištěném vydání Českokrumlovského deníku.