Místo zdobení stromku sedí na služebně, prodávají potraviny nebo dávají pozor na nemocné. Doktorka z dětského oddělení českokrumlovské nemocnice Iryna Zavadska sloužila o Vánocích již počtvrté. „Manžel je smutný, že nejsme spolu, ale už si nějak zvykl," řekla s úsměvem. Štědrý den si ale snaží zpříjemnit i ve službě. „Dáváme si s kolegy navzájem dárky, pojídáme cukroví. Dárky dostávají i malí pacienti," líčila. Jinak je to její pracovní den jako každý jiný. „Provádím vizitu na dětském a novorozeneckém oddělení a obsluhuji ambulantní vyšetření," uvedla.

O Vánocích se toho v nemocnici obvykle moc neděje. „To spíš den potom. Děti se přejedí cukroví a bonbonů a potom je bolí břicho," uzavírá.

Ve službě tráví Štědrý den 
i profesionální hasiči. Pohádky z křesla ve služebně letos sledoval velitel čety B Karel Mondek. „Je to den jako každý jiný," popisuje. „Akorát se nás netýkají takové ty denní práce, jako je zametání a podobně. Spíš takovou službu bereme jako svátek. Opravujeme techniku, která je porouchaná a máme na ni náhradní díly. Jinak sledujeme televizi a hodujeme," načrtl vánoční den u hasičů.
Ti jsou samozřejmě v plné pohotovosti a připraveni 
k výjezdu.

Stejně jako v nemocnici se ani u hasičů za poslední roky o Štědrém dni nestala žádná tragédie. „Abych se přiznal, nic vážného jsem nezažil," vzpomínal Karel Mondek. „Jsou to takové prkotiny, jako otevíraní bytů a podobné maličkosti. Dřív občas hořel stromeček, ale teď už si lidi dávají víc pozor." ⋌Na rozdíl od lékařů, kteří mohou sloužit i několik Vánoc za sebou, to mají hasiči rozdělené. Službu si střídají po třech letech.

Již podvacáté o Vánocích pracoval František Rotschedl, zástupce vedoucího prodejny Jednoty v Českém Krumlově. „Tady je to tak, že kdo nemá dítě, tak prostě pracuje," řekl. Radost z toho nemá, ale alespoň mají na Štědrý den zkrácenou pracovní dobu, takže na večeři už byl doma. Prodavačky také nehýřily nadšením. „ To víte, že bychom raději byli doma s rodinou, ale nedá se nic dělat. Někdo tady být musí," podotkla jedna z nich.

Na služebně u hasičů vládl na letošní Štědrý den klid. Stejně tomu bylo i na dětském oddělení v českokrumlovské nemocnici. „Služba, jako služba. Nic závažného jsme neřešili," uvedla lékařka Iryna Zavadska. „Ale rodili jsme," dodala. Chvíli po půlnoci se v nemocnici narodil chlapeček.