K poctě svatého Václava, patrona české země, vinařů a pivovarníků se konají na konci září v Českém Krumlově Svatováclavské slavnosti, ke kterým se připojuje i Mezinárodní folklórní festival. Do města přijede řada folklórních tanečních souborů z Čech a Moravy, které se představí nejen na hlavní scéně na náměstí Svornosti, ale vystoupí po celém historickém centru.

Páteční program najdete ZDE, celý program ZDE

Letošní novinkou v programu jsou mimořádné prohlídky Rožmberské spojovací chodby ze zámku do kláštera. Návštěvníci nahlédnou do běžně nepřístupných prostor spojovací chodby, která prochází pod střechami krumlovského zámku, přilehlých domů na Latránu a areálu klášterů. „Dodnes zčásti zachovaný systém krytých mostů a chodeb pochází z konce 16. století. Za časů Viléma z Rožmberka spojovala unikátní chodba zámek s kláštery klarisek a minoritů a někdejším vdovským sídlem Anny Rožmberské z Rogendorfu a přilehlou renesanční zahradou s voliérami a libosadem, což je dnešní Pivovarská zahrada,“ vysvětluje Jan Vozábal, ředitel Městského divadla Český Krumlov, jehož tým slavnosti připravuje.

Velmi zajímavou přednášku o ženách na habsburském dvoře připravil Dámský klub Český Krumlov v Synagoze. Ve čtvrtek odpoledne zde Julia Meister z Technické univerzity v Berlíně společně s profesorem Václavem Bůžkem z Jihočeské univerzity zasvětí posluchače do vlivu habsburského rodu a jeho žen na dějiny Evropy a českých zemí.

Slavnosti se nesou v duchu hudby a tance. Na náměstí vystoupí folkrocková skupina Epydemye, písničkář David Kozák a nebude chybět známý a oblíbený zpěvák Robert Křesťan s bluegrassovou skupinou Druhá tráva. Muziky folklórních souborů budou v pátek večer vystupovat v Krumlovském mlýně. Posluchači dechovky zase ocení sobotní vystoupení Doubravanky, která hraje tradiční dechovku ale i moderní skladby nejrůznějších žánrů.

Protože krumlovské podzimní slavnosti nesou jméno nejvýznamnějšího patrona, nebude chybět ani tradiční setkání Václavů a Václavek. Na své si přijdou také rodiny s dětmi, jež láká zapojení do řemeslných dílen a rukodělné aktivity či jarmark v klášterech. Po celou dobu slavností také nebude chybět řemeslný jarmark na náměstí Svornosti.

V sobotních odpoledních hodinách program potěší milovníky vína, kdy v Klášterní zahradě bude uveden Festival vína. Probíhat bude degustace vín rozmanitých značek z Čech Moravy, Rakouska, Itálie, Německa a Španělska.

Oblíbeným svatováclavským programem je Večer otevřených muzeí a galerií nabízející volné vstupy do Regionálního muzea, Musea Fotoateliér Seidel, Egon Schiele Art Centra, Synagogy a zapojené budou i jiné významné instituce.

Svatováclavské slavnosti doprovází spolky, partneři, organizace. Např. Regionální muzeum připravuje v Dobrkovické jeskyni Den lovců mamutů, návštěvníci jsou zváni i do podzemí grafitového dolu. Unikátní jsou také prohlídky kolektoru, které se konají jednou za rok. Na neděli jsou připravené dvě výjimečné komentované prohlídky – procházka Jižním meandrem a prohlídka gotických krovů českokrumlovských klášterů.

Vstupné na celý program slavností je zdarma, výjimky jsou uvedeny v programu, který je dostupný ZDE.
Program na náměstí Svornosti 
pátek 29. 9.
16:30 Oficiální zahájení starostou města Alexandrem Nogrády
16:30–18:00 Epydemye – jihočeská folková a folkrocková skupina 
18:30–19:30 David Kozák – písničkář a kytarista, rodák z Českého Krumlova
20:00–22:00 Robert Křesťan a Druhá tráva – průřez tvorbou legendy folk, country a bluegrassové scény
sobota 30. 9.
10:00–17:00 Registrace Václavů a Václavek – registrace a podpis v Pamětní knize Svatováclavských slavností v Infocentru
10:00–18:00 Mezinárodní folklórní festival – vystoupení folklorních souborů (pauzy 12:00–12:45 a 16:00–16:30)
18:00–18:15 Schwarzenberská granátnická garda – uvedení nových členů gardy do služby s tradičním předání portepee
18:15–18:30 Setkání Václavů a Václavek na jeviště a fotografování se starostou města
19:15–22:00 Malá dechová hudba Doubravanka – jihočeská kapela hraje tradiční dechovku i moderní skladby nejrůznějších žánrů