Například Státní hrad Rožmberk obsadily za této války členky nacistické organizace Bund Deutscher Mädel (Svaz německých dívek). Mladé nacistky zde ale dlouho nevydržely. Z památky je totiž vyhnala Bílá paní. Alespoň se to traduje v letité legendě. Postava v bílém se tehdy údajně zjevila dvěma dívkám, které zrovna vztyčovaly na dolním hradě vlajku s hákovým křížem. Bílá paní se v tom okamžiku vznášela nad věží Jakobínkou. Podobný výjev poté zažily i další dívky a dokonce i jejich vedoucí. Není divu, že vzal Svaz německých dívek nohy na ramena. „Tehdy to dokonce na hrad přijelo vyšetřovat i gestapo," dodala správkyně hradu Andrea Čekanová. „Dívky tady svůj tábor skutečně měly, ale žádné fotografie či obrazové materiály z té doby se nedochovaly."

Němci za války sídlili i na českokrumlovském zámku. Odtud už je duch Perchty nevyhnal. V objektu na prvním nádvoří u zámeckých schodů se nacházelo sídlo samotného okresního vedení NSDAP – Německé nacionálně socialistické dělnické strany. Před budovou se dokonce tyčila velká říšská orlice. Tu vytvořil místní sochař Moritz Schönbauer.

Dávná minulost se ještě dnes ozývá v budově číslo popisné 114 na českokrumlovském Špičáku. Zde podle slov Jiřího Muka, pracovníka Centra pro pomoc dětem a mládeži Český Krumlov, které se dnes v tomto objektu mimo jiné nachází, sídlilo SS. „Říká se, že tu občas straší. Možná je to tím, že tu jednotky SS byly. Ve večerních hodinách tu má člověk skutečně trošku skličující pocit," poznamenal Jiří Muk.