Ještě minulý týden se žáci ZŠ Fantova v Kaplici těšili ze zelenajících se stromů, které 20. dubna sami vysázeli na Suchém vrchu nad městem. Nyní je jim při pohledu na zeleň do pláče.

Glosu k článku čtěte ZDE.

Tři z celkem jedenadvaceti nově vysazených stromů, z toho dva kaštany a jednu lípu, si totiž o prvomájové noci vzali do parády neznámí vandalové. „Dva stromy byly vytržené z kořenů, jeden někdo zlomil,“ popsala učitelka ZŠ Fantova v Kaplici Eva Svobodová. „Zjistila jsem to v neděli odpoledne a pořád jsem z toho špatná. Hrozně mě mrzí necitlivost lidí,“ krčila rameny učitelka. Doplnila, že když se na místo přišli podívat samotní školáci, mnoha z nich se v očích zaleskly slzy.

„Když jsme tu spoušť uviděli, byl to pro nás škok. Myslím, že to mohli udělat jen oškliví lidi, kteří si neváží práce ostatních,“ usoudila žákyně třídy 4. A Petra Morová za souhlasného přikyvování své spolužačky Kristýny Sojkové.

Vandalský čin odsoudili i školáci z 8. A. „Ti, kteří to udělali, asi vůbec neměli ponětí o tom, že se o stromy pravidelně staráme, chodíme je zalévat. Není to od nich správné, vandalové by určitě měli pocítit nějaký trest,“ uvedla za své spolužáky Sandra Dohnalová.

Jak vyplývá z vyjádření kaplického strážníka Václava Klimeše, má vandalský čin na svědomí zřejmě někdo z účastníků májové slavnosti pálení čarodějnic na Suchém vrchu. „Stalo se to tu noc, kdy na kopci hořela vatra. Ještě kolem půlnoci jsme stromy kontrolovali a byly v pořádku, ale ráno v šest nám paní, která zde venčila psa, volala, že tři z nich jsou poškozené,“ popsal Václav Klimeš. Podle něj není zcela nereálné pachatele vystopovat, může to však trvat delší dobu. „V pátrání nám mohl pomoci i kamerový systém, ovšem místo, kde stromy rostou, je bohužel neosvětlené, a tak by na záznamech nebylo nic poznat,“ podotkl strážník.

Stromy žáci ZŠ Fantova zasázeli u příležitosti Dne Země. Suchý vrch v sousedství městského parku díky jejich iniciativě oživila nová stromová alej. „Každá třída si zasázela svůj strom a každý den ho také školáci chodili zalévat. Již od ledna děti poznávaly jednotlivé druhy stromů, učili se, jak vypadají jejich listy, plody či co žije v jejich korunách,“ vysvětlila učitelka Jitka Svobodová s tím, že sázení stromů, jejichž pořízení financovalo město Kaplice, bylo pomyslnou třešničkou na dortu celého projektu.