Jak známo, v Pelhřimově žádné krematorium nemají. Ovšem díky komedii Vesničko má středisková si tam rok co rok jedno staví. Je to jen jedna z humorných příhod spjatých se slavným filmem. V českokrumlovském kině J&K na Otíka a spol. vzpomínali Zdeněk Svěrák, Jiří Menzel a další aktéři při sobotní projekci, kterou nabídl Ekofilm, jenž v neděli skončil.

Legendární krematorium má na svědomí jako scénárista právě Svěrák. Jel tehdy skrz Pelhřimov a viděl, že na hřbitově staví budovu. To bude určitě krematorium, a než to dopíšu, už tam bude stát, pomyslel si. Jenže se ukázalo, že to byla jen smuteční síň.

„Ale Pelhřimováci se na mě nezlobí, ono je to docela proslavilo podobně jako Hliník proslavil Humpolec. Dokonce tam každý rok v létě dělají požár krematoria,“ bavil Svěrák diváky. Akci pořádají hasiči. Postaví krematorium z překližky, v něm je rakev a do ní Pelhřimovští dávají lístečky se svými starostmi. „Pak se to zapálí, starosti shoří a hasičům se to nepodaří uhasit,“ líčil.

Řada scén má předobrazy ze života. Známé pivo na sedmém schodě totiž chladil Svěrákův tatínek. Asi by zíral, že jeho fígl znají dnes i v Japonsku. Když byl totiž Zdeněk Svěrák v Tokiu na večeři s novináři, jeden z nich mu přinesl lahev piva. „Sáhl na ni a řekl: obávám se, že není ze sedmého schodu,“ rozesmál sál scenárista.