Legionářskou uniformu, se kterou v první světové válce zažíval válečné hrůzy na východní frontě Jan Kubiš z Velešína, si stále pyšně hýčká jeho stejnojmenný syn.
Zarputile odolává všem vášnivým sběratelům, kteří mu za ni nabízejí zajímavé sumy. Mají však smůlu, Kubiš tuto památku na otce v žádném případě prodat nehodlá.
„Na výstavě v Českém Krumlově mi za ni nějaký Ital nabízel 20 tisíc korun. Mermomocí mi ty peníze pořád strkal. Samozřejmě jsem na takový obchod nepřistoupil. Ta uniforma pro mě moc znamená,“ usmál se Jan Kubiš.
Medaili spolkl sníh
Uniforma je vyzdobena dvěma medailemi. Původně však byly tři. Ke ztrátě se váže vtipná historka.
„Jednou přišel táta do hospody, kde ho burcovali, aby se do ní oblékl. Po nějaké době si pro ni tedy zašel domů, oblékl si ji a vrátil se. Jenomže ho v té hospodě tak opili, že cestou domů zůstal ležet ve sněhu. A tenkrát ji ztratil,“ řekl Kubiš.
Po otci zbyla Kubišovi nejenom uniforma. Zanechal po sobě například i bajonet a spoustu zajímavých fotek.
„Mám třeba několik fotek, na kterých jsou zachycené japonské geišy. To byly asi tátovy milenky,“ zasmál se od srdce velešínský milovník historie. „Mám také malované pohledy, na kterých jsou zachycení japonští vojáci, jak si dělají rýži a tak podobně,“ dodal.
Všechny fotky či pohlednice ale nejsou tak příjemné. „Mám i fotky, které mají opravdu brutální obsah. A to i pro lidi v dnešní době.“
Brutální doba
První světová válka se s vojáky nemazlila, čehož byl Kubišův otec svědkem. „Občas nám o všech hrůzách, které se tam děly, vyprávěl. A bylo to opravdu tvrdé. Vypíchané oči, uřezané uši. Vážně síla,“ zavzpomínal Kubiš.
O to horší byl fakt, že mnozí legionáři narukovali ještě jako chlapci. Ani Jan Kubiš nebyl výjimkou. „Do války šel táta ještě před svým osmnáctým rokem. Vrátil se, když mu bylo, tuším, dvaadvacet. Bojoval statečně na Sibiři,“ řekl Kubiš.
Úspěšná výstava
Nejenom legionářskou uniformu Jana Kubiše z Velešína a několik jeho fotek či pohledů mohli lidé obdivovat ve středu 28. října ve velešínském Kantůrkovci. Legionářská výstava měla úspěch. Bohužel nemohla trvat déle než jeden den. Exponáty byly velice vzácné, proto jejich majitelé trvali na brzkém vrácení.