Největším fyzickým výkonem v hodině tělesné výchovy je pro dnešní mládež převlečení se do cvičebního úboru. Těmito slovy se nebojí kritizovat své žáky někteří učitelé tělesné výchovy na základních školách.

Ačkoliv jsou to trošku silná slova, pravdou je, že za pár let už bude situace kolem této výuky opravdu tristní. Kantoři si uvědomují, že morálka ohledně cvičení je rok od roku horší. „Dětem se prostě cvičit nechce, využívají všechny možné příležitosti, aby se z výuky mohly omluvit,“ konstatoval ředitel Základní školy Linecká Český Krumlov Karel Dvořák. „Neustále si nechávají cvičební úbory doma, děvčata se vymlouvají na tělesné indispozice vícekrát v měsíci, než velí přírodní zákony. Smutnou pravdou je, že se stav neustále zhoršuje, méně a méně žáků chce skutečně cvičit.“

Co je důvodem? Doba dělá z dětí individualisty, kteří raději tráví svůj volný čas u internetu než venku u nějaké míčové hry. „Volný čas dnes žáci věnují počítačovým hrám a facebooku. Fyzická zátěž je pro ně nepříjemná, protože na ni nejsou zvyklí,“ zmínil učitel Základní školy T. G. Masaryka Český Krumlov Jan Petřík.

Podle něj žákům dělá největší problémy protahovací cvičení kvůli zkrácenému svalstvu, ale i běh, cvičení na nářadí či míčové hry.

Karel Dvořák také upozornil na následky, které dnešní doba může přinést. „Sport k životu patří. To je nutné si uvědomit. To, že dnešní generace raději sedí u televize, s sebou nese další negativní záležitosti, jako je například nárůst obezity,“ řekl Dvořák.

Nechuť ke cvičení se projevuje hlavně na druhém stupni základních škol. „Nižších ročníků se to naštěstí netýká. Menší děti berou ještě spoustu věcí opravdu vážně. Do prázdnin mezi pátou a šestou třídou jsou kreativní, všechno jim přijde zajímavé. Paní učitelka je pro ně jednou z nejdůležitějších osob. Jenomže o těch prázdninách se v nich něco zlomí a přístup je přesně opačný,“ uvedl ředitel ZŠ Linecká.

I přes nepříliš uspokojivý stav učitelé nad svými žáky hůl nelámou. „Stále je plno dětí, které mají tělocvik rády a těší se na něj,“ upozornil Jan Petřík.

Souhlasí s ním například učitelka tělesné výchovy v Horní Plané Hana Bürgerová. „Netvrdím, že by děti tělocvik přímo vyhledávaly, ale dají se zaujmout a nadchnout. Někdy se to daří lépe, jindy to dá trochu práce. Myslím si, že na naší škole se častěji omlouvá pouze určitá skupina žáků, která je lenivá a nechce se jí pohybovat. Pokud je absence příliš častá, stačí upozornit rodiče nebo pohrozit rozdílovými zkouškami a situace se podstatně zlepší,“ řekla kantorka.

Dle jejích slov si někteří rodiče vybírají cíleně hodiny tělocviku pro návštěvy lékaře či nákupy. Občas sepíšou omluvenku i na žádost samotného potomka. „I tato situace se však po rozhovoru s rodiči opakuje zřídka. Některé omluvenky přinášejí děti, které jsou po nemoci, a ty samozřejmě respektuji. Jinak si myslím, že je u nás situace celkem uspokojivá,“ dodala Bürgerová.

Podle ní nemá dnešní mládež sílu, rychlost a vytrvalost. „Pokud bych měla porovnávat výsledky dnešní mládeže s vrstevníky před několika lety nebo dokonce jejich rodiči, byla by většina současníků daleko za svými předchůdci. Je to smutné, ale je to tak,“ řekla Hana Bürgerová.

Smutným faktem je, že i v malém městě děti ven příliš nechodí. „Zanikla také řada zájmových kroužků při tělovýchovné jednotě, protože tam děti nechodily,“ dodala učitelka.