Ceny tepla se totiž většinou stále šplhají nahoru jednak kvůli čtyřprocentnímu zvýšení daně z přidané hodnoty a jednak kvůli klasické známé písničce o zvýšených nákladech. Ta má tklivou melodii a bohužel pravdivý text.
„Jsme napojeni na centrální systém vytápění a od prvního ledna se teplo zdražilo, dodavatel má navýšení ceny odsouhlasené Energetickým regulačním úřadem, takže s tím nic neuděláme,“ okomentoval současnou situaci ředitel Základní školy v Loučovicích Zdeněk Vrba. Od Nového roku totiž bude mít škola na fakturách vyčíslené až osmdesátiprocentní zdražení tepla. Situace je o to vážnější, že v loňském roce vydala obec Loučovice na kompletní zateplení školy bezmála dvacet milionů korun.

„Jediné, co teď můžeme dělat, je shánět dotace a změnit systém vytápění,“ doplnil ředitel Vrba s tím, že před zateplením školy byla propočítána úspora čtyřiceti procent nákladů. Teď jsou náklady školy na vytápění ještě o dalších čtyřicet procent vyšší.
Loučovice jsou odkázané na zdejší teplárnu a pro tu byla zase po léta největším odběratelem papírna. Postupným útlumem výroby ale teplárna přišla z velké části o hlavního zákazníka, a to se promítlo i do ceny tepla v obci. „V současné době platíme 743 korun za giga joule,“ potvrdil starosta Jan Kubík. A tak se nedá vyloučit, že se škola, co se tepelného zdroje týče, osamostatní.

Už před posledním prosincem avizovalo vedení papíren slovy jednatele Ivana Vrábela k současné situaci kolem teplárny: „Společnost nyní dopracovává variantu dalšího provozování teplárny. Pracuje i s variantou zajistit teplo pro obec za všech okolností, ovšem nikoliv ze stávajícího kotle, ale zapojením kotle plynového.“ Co se ceny tepla týče, neměla by se prý podle Ivana Vrábela v takovém případě příliš navyšovat.

Český Krumlov avizuje zlevnění

Český Krumlov – Dobrou zprávou pro všechny odběratele tepla z domoradického Energobloku je vzkaz vedení firmy: „Abychom si udrželi zákazníky odebírající teplo od naší společnosti, rozhodlo se, že v roce 2012 nedojde k navýšení základní ceny tepla, ba naopak k jejímu snížení tak, aby výsledná cena tepla pro koncového uživatele včetně daně z přidané hodnoty v roce 2012 byla na stejné cenové úrovni jako cena roku 2011,“ nastínil včera Jindřich Beznoska, předseda představenstva společnosti Carthamus, která Energoblok vlastní. Cena se pohybuje kolem 558 korun.

V těchto dnech se v areálu Energobloku Domoradice buduje také nový biomasový kombinovaný zdroj elektrické energie a tepla, který bude spalovat biomasu a nebude tedy odkázán na dovozovou cenu plynu. Výstavba kotle by měla skončit do konce tohoto roku. „Po zprovoznění tohoto zdroje plánujeme další snížení ceny tepla. Bohužel dnes nelze exaktně určit tento pokles ceny, protože bude závislý na platné legislativě, která bude provoz těchto zdrojů regulovat,“ doplnil Beznoska.