Redaktoři navštívili v pondělí, tedy ve dni vyhrazeném pro práci volených zástupců občanů v jejich volebních regionech, poslanecké a senátorské kanceláře na jihu Čech. V čase obvyklé pracovní doby přitom napoprvé zastihli jen dva politiky poslance Vítězslava Jandáka (ČSSD) v jeho jindřichohradecké kanceláři a senátora Miroslava Krejču (KDU-ČSL) v kanceláři ve Strakonicích.

S poslancem Františkem Dědičem (ODS) mohli redaktoři v jeho táborské kanceláři osobně hovořit až při třetí zkušební návštěvě.

Ostatní v kancelářích chyběli. Někde redaktory vítali asistentky či asistenti, kteří nepřítomnost volených zástupců občanů zdůvodňovali například jejich přítomností na předvolebních mítincích, jinde bylo zamčeno. Jediným prostředkem ke kontaktování poslance tak zůstal telefon.

Třeba v případě poslance Jana Bauera (ODS) se však redaktoři na telefonní čísla uvedená u kanceláře pokoušeli dovolat marně. Uspěli až s číslem uveřejněným na webu.

Povinnost být vždy v pondělí ve své kanceláři ale poslanci nemají.

Jedním z těch, kteří voličům nebyli osobně v kanceláři k dispozici, je Michal Doktor. Ten zároveň se svou 59,3% účastí na hlasováních v Poslanecké sněmovně patří k největším absentérům mezi jihočeskými poslanci.

Svou nepřítomnost v kanceláři Michal Doktor později Deníku zdůvodnil tím, že v těchto dnech vrcholí předvolební kampaň, a tak je se svými voliči dennodenně v kontaktu přímo v terénu.

Doplnil, že po krajských volbách se vše vrátí do původního režimu. „Opět budeme držet tradiční poslanecké pondělky," zdůraznil s tím, že svým voličům je denně k dispozici prostřednictvím telefonu nebo e-mailu.

Ke své neslavné účasti na hlasováních doplnil, že když se rozhoduje o důležitých zákonech, většinou nechybí. „To platí i v případě, kdy podávám pozměňovací návrhy," dodal Michal Doktor.

Nejnižší účast na hlasováních poslanecké statistiky připsaly Vítězslavu Jandákovi, jehož jako jednoho z mála redaktoři při testu v kanceláři zastihli.

Svou častou absenci při zvedání rukou v Poslanecké sněmovně poslanec zdůvodnil tím, že jsou-li zákony podle jeho mínění špatné, nehlasuje o nich. A to ani ve druhém čtení. „Do Poslanecké sněmovny ale docházím pravidelně. Vycházím z ústavy, která říká, že ve sněmovně musím být přítomen, ale nemusím hlasovat," sdělil Vítězslav Jandák.

Politolog Salim Murad z Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity je přesvědčen, že každý poslanec či senátor by měl mít na webu i přímo před kanceláří jasně definované úřední hodiny. A během nich musí na voliče čekat alespoň asistent, když už politik ze závažných důvodů do kanceláře nedorazí. „Ve svých kampaních se politici obracejí k voličům s tím, jací jsou skvělí reprezentanti lidu. Přitom test prokázal, že nám pak mnohdy nejsou k dispozici ani jediný den v týdnu," zhodnotil Salim Murad.

Vedoucí tiskového odboru Poslanecké sněmovny Roman Žamboch potvrdil, že pondělí, tedy den, kdy redaktoři poslanecké a senátorské kanceláře testovali, je v harmonogramu dolní komory Parlamentu ČR vyhrazen pro práci poslanců ve volebních krajích.

„Nikde však už není stanoveno, zda poslanec musí sedět ve své kanceláři, anebo se potkávat s voliči na mítincích nebo jiných podobných akcích," vysvětlil Roman Žamboch a doplnil, že poslanecká kancelář je institucí, která není přímo závislá na osobě poslance. Podněty či dotazy voličů v ní tedy mohou přijímat jen asistenti.

Na provoz kanceláře přispívá stát

- podle usnesení rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny ze srpna roku 2010 mohou poslanci pobírat státní příspěvek na provoz kanceláře

- výše příspěvku, určeného na úhradu pronájmu kanceláře, se různí podle velikosti měst, v nichž poslanecké kanceláře sídlí

- nejvyšší příspěvek od státu na provoz svých regionálních kanceláří v Jihočeském kraji pobírají poslanci, kteří jsou voličům k dispozici v Českých Budějovicích, a to až 22 tisíc korun měsíčně

- ve městech nad 25 tisíc obyvatel mohou poslanci pobírat státní příspěvek ve výši až 19 tisíc korun, v menších městech s více než 10 000 obyvateli může výše příspěvku dosáhnout až 16 tisíc korun a v obcích s více než tisíci obyvateli stát přispívá až 10 000 korun; v ostatních menších obcích činí příspěvek maximálně 9000 korun

- zmíněné částky jsou limitní; znamená to, že pokud pronájem kanceláře stojí méně, nepobírá poslanec státní příspěvek v celé výši, a pokud je nájem vyšší než státní příspěvek, doplácí nájemné poslanec sám

Na telefonu poslance zastihnete, osobně zřídka

Poslanci

Jan Babor (ČSSD)
Rozpis úředních hodin si voliči mohou přečíst na dveřích poslanecké kanceláře. V uvedenou dobu se v kanceláři nacházela jen asistentka. Redaktorům poskytla na Jana Babora číslo s tím, že jim schůzku s poslancem může zprostředkovat, ale mohou si ji domluvit i sami. Při telefonickém rozhovoru byl poslanec ochotný.
Další politické funkce: zastupitel Jihočeského kraje a zastupitel a radní města Tábor
Hlasoval: 3397x (79,3 %)
Omluven: 202x (4,7 %)
Nepřihlášen: 687x (16,0 %)
Návrhy zákonů: 27
Pozměňovací návrhy: 2

Václav Baštýř (ODS)
Má poslaneckou kancelář v domě, kde sídlí také centrála krajské organizace strany. Na budově je uvedena pracovní doba i informace, že uvnitř sídlí poslanec Parlamentu, ale chybí jméno. Deset minut po začátku úředních hodin byl hlavní vchod zamčený, po zazvonění na zvonek s nápisem Poslanec nikdo nezareagoval.
Hlasoval: 2642x (61,6 %)
Omluven: 200x (4,7 %)
Nepřihlášen: 1444x (33,7 %)
Návrhy zákonů: 1
Pozměňovací návrhy: 0

Jan Bauer (ODS)
Na webu poslance úřední hodiny kanceláře zveřejněny nejsou. Rozpis chybí i na ceduli u kanceláře. Jan Bauer ani jeho asistentka nebyli v čase testu v kanceláři přítomni. Redaktoři telefonicky kontaktovali asistentku. Vysvětlila, že Jan Bauer je v Poslanecké sněmovně. Nadiktovala jim tedy Bauerovo číslo.
Další politické funkce: zastupitel města Prachatice
Hlasoval: 2981x (69,6 %)
Omluven: 706x (16,5 %)
Nepřihlášen: 599x (14,0 %)
Návrhy zákonů: 3
Pozměňovací návrhy: 0

Zdeněk Bezecný (TOP 09-S)
Poslanec v den testu ve své kanceláři nebyl. Příjemná a ochotná asistentka ho omlouvala, že se někde zdržel, ale určitě dorazí. „To víte, předvolební kampaň vrcholí, tak toho má víc. Ale mohu vám na něj dát telefon, zavolejte mu a domluvte si, co potřebujete," řekla. Číslo skutečně předala.
Další politické funkce: zastupitel města České Budějovice
Hlasoval: 4126x (96,3 %)
Omluven: 55x (1,3 %)
Nepřihlášen: 105x (2,4 %)
Návrhy zákonů: 4
Pozměňovací návrhy: 1

Vlasta Bohdalová (ČSSD)
Poslankyně v době úředních hodin v kanceláři nebyla. Její asistentka redaktorovi při osobním setkání vysvětlila, že Vlasta Bohdalová je pracovně mimo kancelář a navrhla termín schůzky v následujícím týdnu. Jinou formu rozhovoru, např. telefonickou, asistentka nenabídla.
Další politické funkce: zastupitelka Jihočeského kraje
Hlasoval: 3028x (70,6 %)
Omluven: 448x (10,5 %)
Nepřihlášen: 810x (18,9 %)
Návrhy zákonů: 23
Pozměňovací návrhy: 0

Petr Braný (KSČM)
Poslanec v kanceláři v době testu nebyl k zastižení, podle přítomné asistentky odjel do Hradce. Úřední hodiny nebyly zveřejněny ani na internetu, ani u dveří kanceláře. Asistentka redaktorovi nabídla setkání s poslancem následující den při stranické akci na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II.
Další politické funkce: zastupitel Jihočeského kraje
Hlasoval: 3458x (80,7 %)
Omluven: 188x (4,4 %)
Nepřihlášen: 640x (14,9 %)
Návrhy zákonů: 6
Pozměňovací návrhy: 0

František Dědič (ODS)
Rozpis úředních hodin je zveřejněn u poslancovy kanceláře. V den testu v čase úředních hodin se redaktoři pokusili poslance v kanceláři zastihnout hned třikrát - dvakrát byli neúspěšní, neboť František Dědič v kanceláři nebyl, potřetí už ho tam zastihli.
Další politické funkce: zastupitel Jihočeského kraje, zastupitel města Tábor
Hlasoval: 3658x (85,3 %)
Omluven: 184x (4,3 %)
Nepřihlášen: 444x (10,4 %)
Návrhy zákonů: 3
Pozměňovací návrhy: 2

Michal Doktor (Nezař.)
Rozpis úředních hodin v poslanecké kanceláři není ani na webu poslance, ani u dveří  kanceláře. V době testu nebyli poslanec ani asistentka přítomni. Asistentka po telefonu redaktorovi sdělila, že poslanec není v kanceláři kvůli předvolební kampani. Nabídla několik termínů osobního setkání s poslancem.
Hlasoval: 2543x (59,3 %)
Omluven: 58x (1,4 %)
Nepřihlášen: 1685x (39,3 %)
Návrhy zákonů: 2
Pozměňovací návrhy: 0

Vojtěch Filip (KSČM)
Kancelář byla v době testu uzavřena. Úřední hodiny nejsou zveřejněny ani u kanceláře, ani na webu poslance. Asistent v kanceláři o patro výš sdělil, že poslanec ráno v kanceláři byl, ale někam odjel. Poté nabídl možnost setkat se s poslancem následující den při akci pro voliče.
Hlasoval: 3458x (80,7 %)
Omluven: 0x
Nepřihlášen: 828x (19,3 %)
Návrhy zákonů: 16
Pozměňovací návrhy: 1

Martin Gregora (TOP 09-S)
V čase úředních hodin uvedených na webu poslance v kanceláři nebyl. Na dveřích kanceláře však redaktor nalezl informaci o novém rozpisu úředních hodin. Když se na místo vrátil ve správném čase, asistentku zastihl. Nabídla sjednání schůzky ještě tentýž den nebo později.
Hlasoval: 3318x (77,4 %)
Omluven: 514x (12,0 %)
Nepřihlášen: 454x (10,6 %)
Návrhy zákonů: 1
Pozměňovací návrhy: 0

Vítězslav Jandák (ČSSD)
Úřední hodiny poslanecké kanceláře jsou zveřejněny na poslancových internetových stránkách. V úředních hodinách byl Vítězslav Jandák ve své kanceláři. Ochotně odpovídal na dotazy redaktora, navíc slíbil, že v Parlamentu zjistí k tématu rozhovoru podrobnosti.
Hlasoval: 2174x (50,7 %)
Omluven: 184x (4,3 %)
Nepřihlášen: 1928x (45,0 %)
Návrhy zákonů: 18
Pozměňovací návrhy: 0

Viktor Paggio (Nezař.)
Na webových stránkách poslance jsou zveřejněny úřední hodiny kanceláře. Nechyběla ani informace, že v den testu nebude v kanceláři přítomen, protože z pracovních důvodů cestuje po kraji. Na domě, v němž kancelář sídlí, však chybí jakékoli označení, že se uvnitř nachází poslanecká kancelář.
Hlasoval: 3925x (91,6 %)
Omluven: 191x (4,5 %)
Nepřihlášen: 169x (3,9 %)
Návrhy zákonů: 2
Pozměňovací návrhy: 0

Vlasta Parkanová (TOP 09-S)
Ač je volebním krajem Vlasty Parkanové právě Jihočeský kraj, poslankyně nemá v českobudějovické kanceláři samostatné úřední hodiny.
Hlasoval: 2772x (64,7 %)
Omluven: 440x (10,3 %)
Nepřihlášen: 1073x (25,0 %)
Návrhy zákonů: 3
Pozměňovací návrhy: 0

Statistické informace k 3. 10. 2012, zdroj: www.psp.cz, vysvětlivky: nepřihlášen - všechna hlasování, kdy poslanec nebyl přihlášen k hlasovacímu zařízení; omluven - hlasování, kdy poslanec byl omluven z jednání Poslanecké sněmovny např. kvůli nemoci, účasti na zahraniční cestě nebo jiné akci související s funkcemi ve sněmovně; údaje za 6. volební období PS od roku 2010

Senátoři

Jiří Pospíšil (ODS)
Na svých webových stránkách má senátor uvedeny úřední hodiny kanceláře. Půl hodiny po jejich začátku byl hlavní vchod do domu zamčený. Po zazvonění na zvonek otevřela asistentka s tím, že senátor před chvílí odešel, protože má pracovní schůzku. Ochotně ale zprostředkovala kontakt se senátorem.

Miroslav Krejča (dříve ČSSD)

Senátor byl v úředních hodinách ve své kanceláři, vstřícný a komunikativní. Strakonická kancelář je pro veřejnost otevřena jen v pondělí, ač některé internetové stránky uvádějí i úřední hodiny ve středu. Senátor to vysvětlil tím, že se přizpůsobil požadavkům lidí, a odkázal na svůj oficiální web, kde je správná informace.
Další politické funkce: zastupitel města Písek

Tomáš Jirsa (ODS)
Úřední hodiny kanceláře nebyly na internetu ani u kanceláře samotné k nalezení. V kanceláři v čase testu nikdo nebyl. Asistentka po telefonu nabídla zprostředkování schůzky se senátorem. Za půl hodiny redaktorovi zavolal Tomáš Jirsa. Vysvětlil, že měl jednání, a je ochoten na otázky odpovědět osobně i mailem.
Další politické funkce: starosta města Hluboká nad Vltavou

Pavel Eybert (ODS)
Úřední hodiny kanceláře má senátor zveřejněny na webu, na ceduli u kanceláře však chybějí. V den testu v úředních hodinách senátor v kanceláři nebyl. Asistentka redaktorům vysvětlila, že je na cestách. Poskytla však na senátora kontakt a byla i ochotná zprostředkovat schůzku. Tu si s Pavlem Eybertem redaktoři nakonec domluvili.
Další politické funkce: starosta města Chýnov