Tento i další poklady, které tisíce let ležely v zemi a čekaly na své objevení, jsou od úterý vystaveny v Městském muzeu v Českém Krumlově. Putovní výstavu „Poklady, depoty, obětiny…Jihočeské depoty od doby bronzové do novověku", která své cestování zakončuje právě v Českém Krumlově, si mohou návštěvníci přijít prohlédnout, ale také osahat do muzea do 22. května. „Je tady výběr typických, reprezentativních nebo něčím výjimečných pokladů od pravěku, od doby bronzové, tedy od doby, kdy se tady na Krumlovsku vůbec poprvé objevuje nějaké souvislé osídlení, až do raného novověku, do věku třicetileté války," přiblížil obsah výstavy její spoluautor Ondřej Chvojka. „Výstava je nyní již na čtvrtém místě. Před dvěma roky byla poprvé v Bechyni, potom v Táboře 
a v Českých Budějovicích," pokračoval. „Ale nutno říci, že má vždy jiný charakter. V Krumlově má charakter hodně edukační."

„Myslím si, že zde bude návštěva muzea hodně příznivá pro rodiče s dětmi i pro školy." Právě edukačním cílům se muzeum snaží ve svých výstavách vycházet vstříc. „Nejde jen o to předměty vystavit a ukázat lidem krásu. Jde i o to nabídnout jim možnost, aby si sami něco vyzkoušeli, osahali," upřesnila muzejní archeoložka Lucie Šmahelová.

Zaměstnanci českokrumlovského muzea obohatili instalaci o řadu interaktivních prvků, včetně haptických instalací, které ve spolupráci s Tyflokabinetem České Budějovice zpřístupní výstavu i návštěvníkům s vadami zraku. „Vycházíme ze zkušenosti, že lidé si rádi věci osahají vlastníma rukama," přibližuje archeoložka. „S originály to dost dobře nejde, takže jsme opatřili spoustu replik, kterých se návštěvník může dotýkat. S tyflokabinetem jsme spolupracovali již dříve a tato spolupráce byla velice příjemná. Jeho opětovné propojení s touto konkrétní výstavou se přímo nabízelo."

Kromě pokladů z doby bronzové obsahuje instalace i depoty, které by se daly označit jako „klasické" poklady – tedy nádoby plné mincí.
Vůbec poprvé je vystaven Bošilecký poklad, nalezený v podzemí kostela sv. Martina, který vyniká rozsáhlou rozmanitostí a množstvím nalezených mincí. Součástí výstavy je také interaktivní dílna nejen pro děti, ve které si návštěvníci mohou poskládat puzzle pokladů, vyrobit si poklad z hlíny, nebo se pokusit vyplnit si pracovní list Po stopách pravěkých pokladů. Milovníci historie si nenechají 19. dubna ujít autorskou komentovanou prohlídku a tvořiví návštěvníci si na své přijdou 14. a 15. května, kdy pro ně muzeum připravilo víkendovou kovotepeckou dílnu věnovanou výrobě pravěkého šperku.

Muzeum se také obrací na veřejnost o pomoc při objasnění tajemného původu pokladu ze začátku článku. Vyhlásilo literární soutěž, jejímž cílem je zjistit jak, proč a případně kdo si u Nové Vsi před čtyřmi tisíci lety ukryl poklad, který si již nikdy nevyzvedl.