Český Krumlov – Mírný pokrok v mezích zákona, tak by se s nadsázkou dala možná charakterizovat současná situace kolem českokrumlovského otáčivého hlediště. Ale k tomu by bylo nutné přidat několik otazníků, protože nejpozději za deset měsíců musí Česká republika zaslat Výboru UNESCO koncept řešení českokrumlovského otáčivého hlediště v následujících letech. A zdaleka není jisté, že se něco takového stihne. Zvláště pokud budou politici a úředníci pracovat takovým tempem jako dosud.

Je to dva měsíce, co ministryně kultury Alena Hanáková bez náhradního termínu zrušila zatím poslední schůzku pracovní skupiny založené kvůli budoucnosti otáčivého hlediště. Od té doby vládne mezi členy skupiny jen nejistota.
„Žádné oficiální informace nemáme, asi nezbude nic jiného, než vyrazit do Prahy a  osobně se paní ministryně zeptat," konstatovala k věci  Jitka Zikmundová, místostarostka Českého Krumlova.

Ředitel Jihočeského divadla Jiří Šesták ale včera avizoval lehký posun, protože společně s českobudějovickým primátorem Jurajem Thomou už takové jednání mají za sebou.
„Paní ministryně přislíbila, že pracovní skupinu znovu svolá a začne se znovu něco dít," konstatoval Jiří Šesták s dodatkem, že v posledních měsících opravdu situace uvízla na mrtvém bodu. Konkrétní termín, na kdy bude schůzka svolána, zatím ale stanovený není.

Uvedená situace ukazuje, že jasno není nejen v budoucnu pracovní skupiny, ale že vázne komunikace i mezi lidmi ve skupině, protože jak lidé z vedení Krumlova, tak Českých Budějovic i Jihočeského divadla členové skupiny jsou.
A čas běží. Aby totiž Výbor UNESCO mohl zprávu o točně v příštím roce projednat, musí se text sepsat nejpozději na podzim, na přelomu roku přeložit a poté odeslat. Ale teď běží květen a žádné zásadní podklady ještě připraveny nejsou. A během prázdnin se zpravidla nikde nic neudělá.

Český Krumlov musí v souvislosti s otáčivým hledištěm také schválit novou změnu územního plánu, protože pokud by točna měla být ze zámecké zahrady skutečně vymístěna, pak je pro ni, dle vedení radnice, nutné mít připraven náhradní prostor. Ten by podle návrhu územního plánu měl být na místě bývalého zámeckého zahradnictví, tedy v prakticky v přímé linii pokračování zámecké zahrady, ovšem už za její zdí směrem jihozápadním.
Tuto změnu územního plánu ale krumlovští zastupitelé před několika měsíci z jednání stáhli a zatím se k ní nevrátili. Kdy se tak stane, není v tuto chvíli jisté.

Dalším problémem, který s budoucností točny souvisí, je i nejistota v názorech kde vlastně otáčivé hlediště může nebo nemůže stát. Podle krumlovské místostarostky Jitky Zikmundové by to mohla vyřešit nová studie. „Nemáme jednu jedinou solidní studii, která by stanovila nějaká kritéria jako hluk, památkářské hledisko, majetkové vztahy, legislativní záležitosti nebo ochrany přírodního prostředí," vyjmenovala Jitka Zikmundová.